Quadrooter İsimli Güvenlik Açığı 900 Milyon Cihazı Tehdit Ediyor

Quadrooter İsimli Güvenlik Açığı 900 Milyon Cihazı Tehdit Ediyor

Check Point isimli bir güvenlik firmasının ortaya çıkardığı açık cihazlarda bulunan Qualcomm yongalarından kaynaklanıyor.

Bu açığa Quadrooter adının verilmesinin sebebi 4 farklı açığın bir arada bulunmasından kaynaklanıyor. Güvenlik açığı Qualcomm tabanlı yongalar kullanan tablet ve akıllı telefonlarda tehdit oluşturuyor. Bu noktada bu yongaları kullanan 900 milyon kadar Android cihazın doğrudan bir tehditle karşı karşıya olması oldukça mümkün görünüyor.

Saldırganlar tarafından Qualcomm yongalarına ait bir donanım güncellemesi görünümünde cihazlara gönderilen kötücül yazılım cihazlarda kamera, mikrofon gibi diğer donanımların kontrol altına alınmasına yol açıyor. Kötücül yazılım Qualcomm yongaları kullanarak sisteme sızarken hiçbir izine ihtiyaç duymuyor.

Etkilenmesi muhtemel cihazlar listesinde;  Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, Samsung Galaxy S7 veS7 Edge gibi telefonların yanı sıra en güvenlikli telefon olarak tanıtılan BlackBerry DTEK50’da var.

Konuyla ilgili olarak Qualcomm’dan henüz bir açıklama yapılmadı ancak çok yakında bir güvenlik yamasının çıkarılacağı düşünülüyor. 

Android için En İyi 10 Güvenlik Uygulaması

BlackBerry DTEK50 Dünyanın En Güvenli Android Telefonu Olmaya Aday

YORUMLAR