RTÜK’e İnterneti Denetleme İmkanı Veren Yönetmelikte Sona Gelindi

RTÜK’e İnterneti Denetleme İmkanı Veren Yönetmelikte Sona Gelindi

Mart ayında gündeme gelen ve büyük tartışma yaratan internet düzenlemesinde sona gelindi. Kısa zamanda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik, RTÜK’e internet yayıncılığı üzerinde denetim imkanı veriyor. 

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) bugün yaptığı toplantıda "Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkındaki Yönetmelik" oy çokluğuyla kabul edildi.

RTÜK'ün internet sitesinde yayımlanan yönetmelik 24 maddeden oluşuyor. İnternet ortamından sunulan radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri ile bu yayın hizmetlerini sunan özel medya hizmet sağlayıcı kuruluşları ve bu yayın hizmetlerinin iletimini sağlayan platformları kapsayan yönetmelik, Netflix ya da Amazon Prime gibi platformları yakından ilgilendiriyor. Bilhassa Türkiye’de geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan Netflix’teki içeriklerin, bu düzenlemeden nasıl etkileneceği büyük bir merak konusu.

netflix RTÜK

Taslak yönetmelikte, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınlarını sadece internet üzerinden yapmak isteyen hizmet sağlayıcıların RTÜK'ten lisans alması gerektiği ve lisans başvurusunda sunulması gereken belgeler ile sürece dair ayrıntılar yer alıyor. İnternet ortamından yayın lisansının iptali sürecinde ise medya hizmet sağlayıcı kuruluşa gerekli şartları yerine getirmesi için otuz günlük süre verilecek.

İnternet ortamından yayın lisansı verilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar, 6112 sayılı Kanun kapsamında uygun bulunmayan ihlale konu isteğe bağlı yayın hizmetlerini program kataloğundan çıkarmak, şifreli yayınlarda görüntü ile birlikte sesi de anlaşılmayacak şekilde şifrelemek, yayın kayıtlarını yapıldığı tarihten itibaren bir yıl süreyle muhafaza etmek, koruyucu sembol sistemi kullanarak izleyicileri program hizmetlerinin içeriği hakkında sesli veya yazılı olarak bilgilendirmek gibi yükümlülükleri taşıyacak.

Ayrıca Üst Kurul'un yayın içerikleri nedeniyle uygulanan program durdurma, yayın durdurma ve lisans iptali yaptırımları, medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayın yaptığı bütün iletim ortamlarını kapsayacak.

RTÜK’e internetteki içerikleri denetleme imkanı veren yönetmelik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.