Rus Hackerlar Pentagon Çalışanlarını Hedef Aldı

Rus Hackerlar Pentagon Çalışanlarını Hedef Aldı

Twitter üzerinden kötü amaçlı yazılım içeren bağlantıları mesaj olarak Pentagon çalışanlarına ileten Rus hackerlar, 10 binin üzerinde personeli hedef alarak uluslararası bir casusluk operasyonuna imza attı.

Amerikan Savunma Departmanı Pentagon çalışanlarının hedef alındığı casusluk operasyonunun oldukça sistemli olduğu ifade ediliyor. Time’ın haberine göre Rus hackerlar araştırdıkları Pentagon çalışanlarının kişisel ilgi alanlarına göre Twitter üzerinden tuzak bağlantılar gönderip Pentagon personellerinin bilgisayar ve telefonlarına sızmayı amaçladı. Örneğin sporla ilgilenen personele spor içerikli bağlantılar gönderilirken, ilgi alanı müzik olan personele müzik içerikli bağlantılar yollandı. Bu yöntemle Rus hackerlar binin üzerinde Pentagon çalışanını avlamaya çalıştı.

Rus hackerların bu operasyonuna dair ilk faaliyetlerin Mart ayında başladığı rapor edilirken, ABD’deki seçim sonuçlarına herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığı, tüm faaliyetlerin seçim sonrası görüldüğü ifade edildi. Hackerların Twitter üzerinden yürüttüğü operasyon kapsamında herhangi bir cihaza sızmayı başarıp başaramadığı henüz belirlenmezken, Fransa’nın çiçeği burnunda cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un e-posta hesabına da seçim öncesinde Rus hackerların sızdığı iddia edildi.

Rusya Siber Saldırıya 'Kutsal Suyla' Önlem Aldı

Siber Tehditler Kapımıza Kadar Dayandı, Paranoyak Olduk!

YORUMLAR