Rusya, Skype'dan Daha Güvenli Bir Sohbet Yazılımı Geliştiriyor

Rusya, Skype'dan Daha Güvenli Bir Sohbet Yazılımı Geliştiriyor

İnternet ortamında zararlı yazılımların gittikçe yayılması ve adeta bir siber savaşın yaşanması, uluslararası arenada çekişme içinde olan bazı ülkeleri farklı önlemler almaya teşvik ediyor. Bunun bir örneği olarak yabancı kaynaklı yazılımlardan güvenlik kaygılarıyla yakasını kurtarmak isteyen Rusya, kendi Skype benzeri yazılımını geliştiriyor.

Rusya’nın devlet kontrolündeki teknoloji şirketi Rostec tarafından geliştirilmeye başlanan Skype benzeri yazılım, ülkenin kendi yazılımlarını geliştirmedeki atılımlarından sadece biri. Güvenlik kaygıları gerekçesiyle yabancı kaynaklı yazılımlardan ülkeyi arındırmak isteyen Rusya, kendi işletim sistemini de üretmek adına çalışmalarını yürütüyor.

Özellikle haberleşme yazılımlarında tamamen yerli yazılımların kullanılmasını isteyen Rusya, haberleşmedeki veri trafiğinin kesinlikle Rusya dışına çıkmamasını hedefliyor. Bu amaçla geliştirilen Skype benzeri yazılım, hem kamu kuruluşlarında hem de özel kuruluşlarda kullanılabilecek. Geliştirilen bu yeni yazılım, tamamen devlet kontrolünde olacak ve böylece veri trafiğinin ülke içinde tutulması garanti altına alınacak. Yeni yazılımın tıpkı Skype gibi görüntülü ve sesli görüşmelerin yanında dosya aktarımı ve metin yazışmaları gibi özellikleri de barındıracağı belirtildi.

Rusya Siber Saldırıya 'Kutsal Suyla' Önlem Aldı

Siber Tehditler Kapımıza Kadar Dayandı, Paranoyak Olduk!

YORUMLAR