Selfie Çılgınlığı Estetik Ameliyatları Artırdı

Selfie estetik ameliyat

Son günlerde bazı kişilerin bağımlısı olduğu selfie fotoğraflar konusunda ilginç bir araştırma yayınlandı. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin yayınladığı Plastic and Reconstructive Surgery dergisinde 2017’de ABD’de 13 ila 19 yaş arasındaki gençlerin yaptırdığı estetik ameliyatlar selfie fotoğraflar ile ilişkilendirildi.

2017 yılında 229 bin gencin estetik ameliyat olduğunu ortaya çıkarken 2016 yılında yapılan estetik ameliyat sayısına göre büyük bir artış olduğu da gözlemlendi. Raporu hazırlayan doktorlar Rod J. Rohrich ve Min-Jeoing Cho, ergenlerin estetik ameliyatlara olan ilgisinin gün geçtikçe artığını dile getirdiler. Genç yaştaki insanların daha çok burun düzeltme, dudak çatlağı tedavisi, göğüs ve kulak küçültme ameliyatlarını tercih ettikleri belirtilirken, ameliyatların neden yapıldığına dair çıkarımlar da yapıldı.

Estetik olanların amacı daha iyi selfie çekmek

Sosyal medya sebebiyle botoks ve diğer enjeksiyon estetiğine olan ilginin artığına dikkat çeken araştırmacılar, “Ortalama Y kuşağı hayatı boyunca 25 binden fazla selfie yapıyor. Bu astronomik bir rakam ve bu yaş grubundaki özgüven sorunundan kaynaklanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Instagram, Snapchat ve Facebook gibi platformların yaygınlaşması ve gençlerin bu platformları bir statü ögesi olarak görmeleri sebebiyle selfie fotoğraflarda görünen hallerini önemsedikleri ve bu sebeple bıçak altına yatmaya çekinmedikleri vurgulandı.