Skype'a Sesli Çeviri Desteği Geliyor

Skype'a Sesli Çeviri Desteği Geliyor

Microsoft, üzerinde çalıştığı sözlü çeviri teknolojisini yaygın görüşme platformu Skype'a getiriyor. Code Conference'ta demosu yapılan hizmet, iki konuşmacı arasındaki dil sorununu çözmek için şimdiye kadar atılan en önemli adım yorumlarını alıyor.

Yüz yüze konuşmada uzaklık engelini aşmak için dünyada en yaygın kullanılan uygulamalardan Skype, Microsoft'un çeviri teknolojileri üzerinde çalışan ekibinin desteğiyle iletişimi bir seviye üste taşımaya hazırlanıyor. Teknolojinin insan özelliklerine daha da yakınlaştığı çağımızın gerekliliklerine uygun bir evrim geçirdiklerini belirten ekip, her ay 300 milyon kullanıcının Skype kullanarak görüştüğü göz önüne alındığında dünyadaki iletişim teknolojisi sürecinde mihenk taşı olacak bu özelliğin heyecanını yaşadıklarını söylüyor.

Konferansta İngilizce konuşan Skype yöneticisinin Almanca konuşan arkadaşıyla uygulama üzerinden görüşerek tanıttığı çeviri özelliğinin demosunda, konuşmanın bitiminin hemen ardından başlayan çeviri karşı tarafa hem sesli hem de yazılı olarak iletiliyor. Almanca-İngilizce dil ikilisinde anladığımız kadarıyla pek sorun görünmezken, Almanca bilelerin uluslararası medyada "çok iyi olmasa da genel olarak anlamı veriyor" yorumlarının ardından hala çeviri konusunda yapay çözümlerin gerekli olgunluğa erişemediğini, farklı dil gruplarında daha iyi ya da kötü çeviriler çıkabileceğini hatırlatalım. Türkçe konusunda umutlarımız ise biraz daha sönük.

Skype Grup Video Görüşmeleri Sonunda Herkes İçin Ücretsiz

Skype Güncellendi - Skype 6.10 ile Gelen Yenilikler

Skype Görüşmeleri 3 Boyutlu Olacak

YORUMLAR