Spotify’da Kullanıcı Verilerini Satan Sosyal Medya Uygulamaları Kervanına Katıldı

Spotify’da Kullanıcı Verilerini Satan Sosyal Medya Uygulamaları Kervanına Katıldı

Ancak en azından bunu gizli kapaklı yapmayarak resmen açıklamayı seçti. Spotify kullanıcı verilerini dün itibarıyla reklam verenlere satacağını resmen açıkladı.

Spotify çok zor para kazanan bir uygulama hatta sürekli zarar gösteriyor, bundan dolayı ek gelirler kovalamak  zorunda. Bu ek gelirler hedefinin ilk eylemini Asya pazarına açılmak olarak planlayan Spotify, ikinci gelir kalemi hamlesini de kullanıcı verilerini pazarlayarak yapacağını açıkladı. Asya pazarında güçlenmeye çalışacak olan Spotify, 3 milyar bir nüfusa sahip olunan Asya pazarındaki müzik servisi açığını iyi değerlendirebilirse zirvedeki yerini koruyabilir.

Diğer yandan kullanıcıların dinledikleri ve takip ettikleri müzik türlerine göre tüketici profillerinin belirlenebilmesi amacıyla Spotify kullanıcı bilgilerini reklam verenlerle de paylaşacak.  Bu aslında Premium olmayan yani ücretsiz üyelikten faydalanan kullanıcıları ilgilendiren bir durum. Çünkü paralı üyelerin kullanıcı bilgileri reklam verenlerle paylaşılmayacak. Paralı üye olan kullanıcıların verileri paylaşılmazken, ücretsiz Spotify kullanıcılara her 15 ile 30 saniyede reklam gösterilebilecek.

Spotify tarafından açıklanan veriye göre servisin 30 milyonu ücretli olmak üzere, toplamda 100 milyon abonesi var.

194 Milyon Dolar Zarar Eden Spotify Durumu Sevinçle Karşıladı

Aktif Spotify Kullanıcı Sayısı 100 Milyonu Geçti

YORUMLAR