Taciz Haberleri Uber'in CEO'sunu Koltuğundan Etti

Taciz Haberleri Uber'in CEO'sunu Koltuğundan Etti

Çığ gibi büyüyen Uber taciz iddiaları yüzünden, şirketin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Travis Kalanick görevinden istifa etti.

İddiaların önünü almayı beceremeyen CEO, hissedarların isyanları yüzünden unvanından vazgeçti. Kalanick, yönetim kurulu üyesi olarak şirkette çalışmaya devam edecek.

Beş büyük ortak tarafından yönetilen taşımacılık şirketinin kurucusu Travis Kalanick, şirket hakkındaki cinsiyetçilik ve taciz dedikodularını engellemek adına, 20’den fazla çalışanını işten çıkarmış, cinsiyet meseleleri üzerine çalışmalarını sürdüren akademisyen Francis Frei’yi işe almıştı. Tüm bunlara rağmen durumdan memnun kalmayan ortaklar, Kalanick’e gönderdikleri mektuplarla istifa etmelerini istedi. Tüm ortaklardan aynı tepkiyi gören şirketin kurucu CEO’su, istifa etmek zorunda kaldı.

Uber'ı dünyadaki her şeyden çok sevdiğini söyleyen Kalanick, “Yatırımcıları dinleyerek bir adım geri çekiliyorum” açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz hafta izine çıkan Kalanick, şirketteki kaos ortamını ve annesini kaybetmesini sebep olarak göstermişti. Bu süreçte istifa etmeye ikna olmuş olacak ki, şirkete CEO olarak geri dönmedi.

Uber hakkındaki dedikoduların önü ne zaman kesilir, şirket değer üretmeye kaldığı yerden ne zaman devam eder henüz bilemiyoruz. Ancak, iddialar doğrultusunda bir bedel ödendiğini görmek isteyen hissedarların içi, sanıyorum artık soğumuştur. Ne diyelim, bu tür olayları ülkemizin de örnek alabilmesi dileklerimle...

Uber 2020 Yılında Müşterilerini 'Uçuracak'

Google'ın Belgelerini Çalmakla Suçlanan Uber Çalışanı İşten Çıkarıldı

YORUMLAR