Tarayıcı Pazarında Lider Internet Explorer

Tarayıcı Pazarında Lider Internet Explorer

Günümüzde en sıcak rekabetin yaşandığı alanlardan biriside hiç şüphesiz internet tarayıcıları arasında yaşanıyor. Bu rekabet bitmek bilmeyen bir şekilde inişli çıkışlı olarak devam etmekte… 2012 yılının ocak ayından itibaren kullanıcılara sunulan açık bir rapora göre ocak ayından beri liderlik hala o’nda…

Geçtiğimiz son bir ay içerisinde oldukça hareketli anlar yaşayan tarayıcı pazarında Microsoft söz sahibi olduğunu ve hala umudunu kesmediğini kanıtlamak amacıyla Internet Explorer 10’u piyasaya sürdü. Mozilla cephesi de boş durmayarak Firefox’ta birçok düzenlemeye giderek kullanıcılarına birbirinden farklı güncellemeler ile kendi internet tarayıcısını güçlendirmeye devam etti.

Net Applications’ın verileri bu pazarda lider durumdaki tarayıcıyı gözler önüne seriyor. Her ay düzenli olarak yaklaşık 160 milyon kadar internet kullanıcısından veri toplayan Net Applications’ın müşterilerine 40 binin üzerinde web sitesi ziyaret ettirdi ve bu şekilde alınan sonuçlara göre ocak ayından itibaren Internet Explorer hala dünya çapında sahip olduğu %54’lük bir kullanıcı kitlesi ile tarayıcı pazarındaki liderliğini sürdürüyor. Öte yandan herkes Internet Explorer’ın kullanıcı kaybettiğini düşünürken Internet Explorer kullanıcıları arasına yenilerini ekleyerek %0.50 bir büyüme kaydetti.

Ancak bu %0.50’lik büyüme Internet Explorer 10’a dair veriler toplanmadan elde edilen bir sonuç, kısacası Internet Explorer 10 ile birlikte bu rakamın daha fazla arttığı düşünülüyor. Diğer tarayıcılarda ise, Firefox kan kaybetmeye devam ediyor. Çok az gibi görünse de Firefox %0.09’luk bir kayıp yaşadı. Sahip olduğu %20’lik payı Firefox’u tarayıcı pazarında ikinci sıraya getiriyor. Firefox sürekli bir yenisi çıkarttığı yeni sürümleri ile kullanıcıları memnun etmesine ediyor ancak sürekli gerilemesini durduramıyor.

Bu verilerde şaşkınlık yaratan olay ise Google Chrome’un yaşadığı %0.31 gibi büyük bir kayıp olarak dikkat çekiyor. Firefox ile arasında çok fazla bir şey olmasa da Google Chrome yaşadığı bu kayıp ile en yakın rakibi karşısında ’luk payı ile geride kalıyor. Google Chrome’un Firefox’u yakaladığı bir gerçek ama geçebileceği konusunda henüz konuşmak erken ki zaten bunun için biraz daha süreye ihtiyacı olacak gibi görünüyor. Kısacası Internet Explorer pazardaki liderliğini yaptığı olay artış ile sürdürmeye devam ediyor.

YORUMLAR