Tesla Otomobili Uzaktan Ele Geçirip Kontol Ettiler

Tesla Otomobili Uzaktan Ele Geçirip Kontol Ettiler

Elektrikli araba sanayisinin devi Tesla'nın araçları bir grup Çinli araştırmacı tarafından hacklendi. Arabaları yaklaşık 19 kilometre uzaktan kontrol etmeyi başaran Keen Secrutiry Lab, o anları kayıt da etmiş.

Çin'de çeşitli güvenlik çözümleri üreten Keen Security Lab isimli şirketin çalışanları, Tesla modellerinde bulunan bir güvenlik açığından yararlanarak araçların sistemlerine ulaşmayı başardı. Arabadan yaklaşık 19 kilometre uzakta olmalarına rağmen kapı kilitleri, farlar, dikiz aynaları hatta koltukları bile kontrol edebilen hackerlar, arabanın frenlerine kadar ulaştılar. Videonun yayınlanmasından sonra Tesla'nın halihazırda bu açığı kapatıldığı da açıklandı.

Araştırma şirketi çalışanları, Youtube üzerinden hazırladıkları videoyu yayınlamadan önce Tesla ile iletişime geçmiş ve açıktan şirkete bahsetmişler. Şirket de hazırladığı bir güncelleme ile videodan önce açığı kapatmayı başarmış. Fakat arabanın içinde ya da uzağında olmak fark etmeksizin, önemli noktalara kadar ulaşılması, kullanıcıları bir hayli rahatsız etmiş durumda. Çinli hackerlar tarafından yayınlanan o videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Tesla Model S Test Sürüşünde Alev Aldı

Tesla'nın Otomatik Pilotu Rahatsızlanan Sürücüsünü Hastaneye Götürdü

Tesla'nın Bir Sonraki Arabası SUV Modeli Model Y Olacak

YORUMLAR