Tetikte Olun, Windows 10 Çıktı ve Hemen Sahtekarlıklar Başladı

Tetikte Olun, Windows 10 Çıktı ve Hemen Sahtekarlıklar Başladı

Windows 10’un 29 Temmuz’da yayınlanmasıyla beraber “uyanık” bir takım sahteciler hemen piyasaya çıktı. Windows 10 ile ilgili önemli güvenlik uyarıları gelmeye başladı.

Windows 10 indirme sayısı 19 milyona ulaştı. Bunu fırsat bilen bazı kötü niyetli girişimler de tamamen Windows 10 kullanıcılarına yönelik para ve kimlik bilgisi sızdırma yöntemlerini hayata geçirmeye başladılar. Microsoft yayınladığı bir bildiriyle Windows 10 kullanıcılarını ve Windows 10’a yükselmek isteyenleri bu konuda dikkatli olmaları için uyarıyor.

Yöntemlerden biri şöyle; ABD ve Avrupa’da Microsoft’tan aradıklarını iddia eden bazı kişiler evleri ve şirketleri doğrudan telefonla arayarak müşteri hizmetlerinden olduklarını iddia ediyorlar. Kullanıcıların PC’ye Windows 10 kurmakla ilgili bazı sorunlar yaşayıp yaşamadıklarını sorguluyorlar. Bu tuzağa düşen kullanıcılar eğer bir sıkıntı yaşıyorlarsa telefonun diğer ucundaki kişilere çeşitli bilgilerini kolaylıkla veriyorlar. Bu gelen telefonlarda PC’lere uzaktan erişim hakkı da talep edilebiliyor. Böylelikle kullanıcıların cihazlarına kendi rızaları doğrultusunda sızılmış oluyor ve çeşitli kötücül yazılımlar PC’lere kolayca yerleştirilebiliyor.

Diğer bir yöntem ise Microsft tarafından gönderilmiş izlenimi veren bir e-posta. "Windows 10 Upgrade" ya da buna benzer başlığa sahip olan e-postalar tüm kullanıcıların ilgisini çektiği için doğrudan açılabiliyorlar. Windows 10 yükseltmesinin güvenli bir şekilde nasıl yapılacağını anlatan bu e-postalara bir de uygulama ekli olabiliyor. Bu uygulamayı doğrudan çalıştırma ya da sadece indirmek bile PC’lere kötü amaçlı çeşitli yazılımların yüklenmesine sebep oluyor. Kullanıcılar ise bunu fark etmiyorlar bile. Son derece "resmi görünen" bu e-postalardan uzak durmak gerekiyor. E-posta örneğini ve orijinal bir kaynaktan gelmediğini anlamak için aşağıdaki resme bakmanız yeterli olabilir.

Bu yöntemlerle yerleştirilen bazı kötücül yazılımlar PC üzerindeki şahsi dosyalarınızı kilitleyerek onları serbest bırakmak adına kullanıcılardan para talep edebiliyor. Ransomware adı verilen bu uygulamaya kurban giden çok fazla Windows 10 kullanıcısı olduğu bildiriliyor.

Microsoft konuyla ilgili olarak kendilerinin hiçbir şekilde kullanıcılarla doğrudan telefonla ya da e-posta yoluyla iletişime geçmediklerini hatırlatarak bu tür girişimlere karşı uyanık olmak gerektiğinin altını çiziyor. Microsoft, sadece bu girişimlerden uzak durmakla kalmayıp PC’lerde güncel kötücül yazılım savunma uygulamaları bulundurmanın da önemli bir önlem olacağını da belirtiyor.

Bilgisayarınızdan Fidye İsteyen Yazılımlar: Ransomware

PC Oyuncuları Dikkat: Yeni Bir Tehdit Yazılımı Paranızın Peşinde

YORUMLAR