Tim Cook: İnternet Reklamları Bizi Takip Etmemeli

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un veri skandalı hakkında konuşan Apple CEO'su Tim Cook kendisine gelen bir soruya "Ben bu durumda olmazdım. Çünkü biz müşterilerimizi ürün olarak görmüyoruz, onlar bizim için para değer taşımıyor." ifadesini kullanmıştı. Cook şimdi de internet reklamlarının kendisini takip etmesinden şikayetçi.

Geçtiğimiz hafta MSNBC'de bir röportaj veren ve kendisi hakkında izleyicilere bilgiler veren Cook, internet güvenliğinin ve sosyal mecralardaki gizliliğin insan hakkı olduğunu belirtti. Hiçbir şirketin veya oluşumun veri güvenliğini alt üst etmeye hakkı olmadığını belirten Apple CEO'su, bu sözüyle akıllara Facebook skandalını getirdi. Facebook'un veri ihlalini büyük bir hata olarak değerlendiren Cook, Mark Zuckerberg'i eleştirmişti. 

Röportajında internet reklamlarının baş belası olduğunu da belirten Cook, “Bir şeye bakmamın ardından onun beni internetin her köşesinde takip etmesi bana göre ürkütücü. Bundan hoşlanmıyorum.” dedi. Bu durumun bir insanlık hakkı olduğunu ve reklamların gizliliği çiğnediğini dile getiren Cook, reklamverenler ile kullanıcıların arasında belirli bir çizgi olması gerektiğini vurguladı.

Apple'dan ABD Ekonomisine Büyük Destek

Apple'ın 300 milyar dolarlık nakit gelirini ABD içerisinde tuıtmak istediklerini belirten Cook, 38 milyar dolar vergi ödeyeceklerini belirtti. Geriye kalan parayla da beş yıl içerisinde Apple için yeni bir kampüs ve 30 bin kişiye iş hakkı tanımak istediklerini dile getiren Tim Cook, ABD ekonomisine 350 milyar dolarlık bir katkı sağlamayı hedefliyor.