Total Security 360 Opera Tarayıcıyı 600 Milyon Dolara Satın Aldı

Total Security 360 Opera Tarayıcıyı 600 Milyon Dolara Satın Aldı

Şubat ayında 1.2 milyar dolarlık teklif alan Opera'nın satışı çeşitli kurumlardan gerekli izinlerin alınamaması sebebiyle iptal olmuştu. Ancak Çin menşeli Qihoo 360, Operanın belli servisleri için 600 milyon dolarlık teklif yaparak tarayıcıyı satın aldı. 

Opera'nın düşüşe geçmesinin ardından Norveçli sahipleri tarayıcıyı satışa çıkarma konusunu düşünmeye başlamışlar ve şubat ayında Çinli şirketlerden oluşan bir konsorsiyumdan 1.2 milyar dolarlık teklif almışlardı. O süre zarfında gerekli resmi kurumlardan satışa dair izinler alınamamış ve anlaşma iptal olmuştu. İlk teklifi sunan konsorsiyum içerisinde yer alan ve mobil oyunların dağıtımı ile ilgilenen Qihoo 360 Technology Co ve Beijing Kunlun Tech Co, Opera'ya yeni bir teklifle giderek şirketin bazı hizmetlerini satın aldılar. Qihoo 360 isimli şirketi biz Total Security 360 isimli güvenlik yazılımlardan tanıyoruz. 

Daha önce yapılan 1.2 milyar dolarlık teklifin tam olarak neden iptal olduğunu açıklamayan Opera yetkilileri, satışın gerçekleşmesi için Çin ve ABD'den gelmesi gereken izinlerin gelmediğini beyan etmişlerdi. Pazartesi günü yapılan bu açıklamanın ardından satın almadan vazgeçildiği konuşulmaya başlanmıştı. Nitekim, bugün ortaya çıkan yeni teklif ilk tekliften tamamen vazgecildiğini kanıtlamış oldu. Devreye giren Qihoo 360 ve Beijing Kunlun Tech Co, Opera'nın bütün operasyonlarını satın almak yerine, 600 milyon dolara sadece tarayıcı kısmını satın aldılar. Ancak satışlar henüz onaydan geçmiş değil. 

Opera'dan Chrome'a Sataşan Microsoft'a İbretlik Ayar

Opera Windows 10 Mobile İçin Reklam Engelleme Özelliğini Aktif Etti

Opera Tarayıcı iOS İçin Sınırsız ve Bedava VPN Hizmeti Getirdi

YORUMLAR