Tübitak, Katip Uygulaması ile Sesi Yazıya Çevirecek

Tübitak, Katip Uygulaması ile Sesi Yazıya Çevirecek

TÜBİTAK'tan yepyeni bir uygulama geliyor. “Katip” ismindeki uygulama, insanların konuşmalarını yazıya çeviriyor. Uygulamayı geliştiren bilim insanları, televizyon haberlerinin çoğunu ve telefon konuşmalarını anında metne çevirdiklerinden bahsettiler.

Uygulamayı geliştiren Cemil Demir ve Ahmet Afşın Akın, geliştirdikleri uygulama sayesinde uluslararası alanda dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar.Hakimler İçin Büyük Kolaylık

Konuşmayı metine çeviren “Katip” yazılımı yakın zaman içerisinden hukuk ve sağlık alanlarında hizmete girecek. Mahkemede konuşulanlar anında metin haline çevirilecek.

Farklı Dilleri De Algılayacak

Komşu ülkelerin dilleri üzerinde de çalışmalar yapan geliştiriciler, Arapça haber bültenlerinin de çoğunu metne dönüştüren sistemi geliştirdiler.

Şuanda 600 milyon kelimelik metin verisiyle işlem yapan program, yakında farklı dilleri ve şiveleri de algılayacak. Projenin koordinatörü olan Ahmet Afşın Akın, "Katip'in sıradaki çalışması daha etkin dil modelleri üzerinde çalışmak. Aksanlar üzerine de bir çalışmamız var. Örneğin, Karadeniz veya doğu şiveli bir konuşmayı, Katip anında İstanbul Türkçesine çevirebilecek" dedi.

YORUMLAR