Türk Yatırımcı Keskin Düşüşe Rağmen Kripto Paralardan Vazgeçmiyor

Türk Yatırımcı Keskin Düşüşe Rağmen Kripto Paralardan Vazgeçmiyor

Bu ayın başlarında 220 milyar dolar gibi yüksek bir seviyede işlem gören kripto para piyasası, Bitcoin başta olmak üzere birçok sanal para birimindeki çift haneli düşüşler nedeniyle 150 milyar dolara kadar indi. Buna rağmen Türkiye’de yatırımcılar piyasaya olan güvenlerini kaybetmiş değil. 

Son dönemde kripto para birimlerindeki keskin düşüşler, piyasanın işlem hacmini derinden etkiliyor. Uluslararası kripto para işlem platformu Bitmarex ’e göre, kriptokrasi piyasasının hacmi son bir ayda yüzde 35 küçülürken, bu oran Ocak 2018 ile kıyaslandığında kayıplar yüzde 82’ye kadar çıkıyor.

Geçtiğimiz yılın sonlarında 20 bin doları geçen Bitcoin ise şu sıralar 4 bin 571 dolardan işlem görüyor. En değerli 10 kripto para biriminden 8’si en az yüzde 10’luk bir düşüş yaşarken, ilk 100’de yer alan kripto para birimlerinden yalnızca 4’ü son bir haftada değer kaybetmedi.

kripto para piyasaları

En değerli 10 kripto para birimindeki son durum

Global pazardaki düşüş trendine rağmen, Türkiye’deki yerli kripto para borsalarındaki işlem hacmi, son bir haftada yüzde 72 yükseldi. Son 1 aydaki toplam artış oranı ise yüzde 40’lara merdiven dayadı.

Kriptokrasi piyasasındaki düşüşe dair açıklamalarda bulunan Bitmarex Kurucu Ortağı Bünyamin Yavaş, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan olumsuz açıklamalar ve Çin kripto para borsalarında yaşanan hırsızlık olaylarının düşüşü hızlandırdığını belirtti.

Bitcoin Cash'in iki ayrı para birimine bölünmesinin diğer para birimlerini istikrarsızlaştırabileceği endişelerinin de satışları artırdığını ifade eden Yavaş, “Kripto para piyasalarındaki olumlu ya da olumsuz kararsızlıkların dengeli bir hal almasını sağlamak, sanıyoruz ki yasal düzenlemeler yapılmadan pek de mümkün olmayacak"  değerlendirmelerini yaptı.