Türkiye Dünyada En Çok DDoS Saldırısı Yapan Üçüncü Ülke Oldu

Türkiye Dünyada En Çok DDoS Saldırısı Yapan Üçüncü Ülke Oldu

Akamai’nin yıllık güvenlik ve internet kulanım amaçları raporuna göre Türkiye, DDOS saldırılarının kaynağı olan zirvedeki 5 ülke arasına girdi.

Akamai, 2000’li yılların başından beri küresel hizmet veren bir şirket. Genel olarak yaptığı işi bulut bilişim sağlayıcısı olarak özetlemek mümkün. Ancak Akamai küresel internet kullanım raporlamaları ve güvenlik şemaları da düzenleyebiliyor. Üstelik bu hizmetini yıllık olarak devam ettiriyor.

 En çok DDoS saldırısı nereye yapılıyor

Akamai son yayınladığı raporda DDoS ataklarının 2016’nın ilk çeyreğinde 30 Mpps (saniyede milyon paket - million packets per second) yoğunluğunda gerçekleştirildiğini ve bu limitin üzerinde tam 6 saldırı gerçekleştiğinin altını çiziyor. Şubat ayında 51 Mpps, Mart ayında ise 67 Mpps yoğunluğunda gerçekleşen bu saldırıların yarısından fazlası teknoloji ve yazılım sektörünü hedef almış. Akamai raporunda 2015 ve 2016 yılları verileri karşılaştırıldığında, Türkiyenin saldırı potansiyelinde bir basamak yukarı çıktığı da görünüyor. 

En çok DDoS saldırısını hangi ülke yapıyor?

Akamai son raporunda, DDoS saldırıları düzenleyen 5 ülke arasında Türkiye’yi üçüncü sıraya yerleştirmiş. Çin’in yüzde 27 yoğunlukla ilk sırada olduğu listede ikinci sırada yüzde 17,2 ile ABD var. Türkiye Akamai raporunda, yüzde 10.24 saldırı yoğunluğuyla 3. sırada alıyor.

DDoS Saldırılarından Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

DDoS Nedir, Nasıl Yapılıyor, Korunmanın Bir Yolu Var mı?

YORUMLAR