Türkiye Siber Saldırı Müdahale Birimi SOME'yi Kurdu

Türkiye Siber Saldırı Müdahale Birimi SOME'yi Kurdu

Siber saldırıların dünyada devletlere maliyeti yıllık 388 milyar doları aşıyor. Bu zararı savuşturmak adına Türkiye’nin siber saldırılara karşı önlemi ise SOME olacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’ye yönelik siber saldırılara karşı SOME’nin (Siber Olaylara Müdahale Ekipleri) hazır olduğunu ve güçlendirildiğini söyledi. Yıldırım, bu amaca hizmet edeceke 5 sektörel, 367 kurumsal SOME kurulduğunu ifade etti. Bakan Yıldırım’ın ifadesine göre, 2013’de kurulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) 20 bine yakın “siber tehdit” tespit edip incelemeye almış.  Bu müdahaleler sonucunda da yaklaşık 300 "zararlı yazılım" ile 5 milyondan fazla “bulaşma girişimi” önlenmiş.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yaptığı basın toplantısında ilk önce "siber ortam" tanımını yineledi. Yıldırım siber ortamda her gün milyarlarca dolar ticaret yapıldığını hatırlatarak, kamu hizmetleri ve diğer ticari hizmetlerin de bu ortamda verildiğini anlattı. Bakan Yıldırım elektrik, doğalgaz, su gibi altyapılarında bu ortamda yöneltildiğini hatırlattı.

İnternet saldırıları

Bakan Yıldırım, Aralık ayında Türkiye’ye yönelik saldırılar hakkında, "Aralık ayı içinde 18 gün boyunca 236 saldırıya maruz kalındı. Merkez DNS altyapıları durdurularak, Türkiye’de interneti durdurmaya çalıştılar. Bankacılık ve kamusal hizmetlerin durması, gecikmesi gibi durumlar yaşandı. Bu saldırılarda çok büyük miktarda sahte trafik üretilerek, hedef sistemler ve altyapıları sürekli meşgul edildi" şeklinde konuştu. Yıldırım bu saldırıların yüzde 41’i sektördeki kuruluşları, yüzde 20’si ise kamu kuruluşlarını hedef aldığını da açıkladı.

Türkiye nasıl önlemler alıyor?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Türkiye’ye yönelik tüm siber saldırılara karşı alınan önlemleri de, "Kuruluşundan bu yana USOM, 20 bine yakın siber tehdit tespit ederek değerlendirdi, 300 civarında zararlı yazılım, 5 milyondan fazla bulaşma girişimi tespit edildi. 2011’den günümüze 3 ulusal, 1 uluslararası tatbikat gerçekleştirdi. Bu tatbikatlara çok sayıda kurum kuruluş ve ülke katıldı. Ulusal Siber Güvenlik Kurulu yeniden toplanacak. 2012-2016 arasındaki çalışmalardan edindiğimiz tecrübelerle, yeni bir yol haritası ve atılacak somut adımları belirledik. Bunlar, mahrem kalması gereken eylemler. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki; siber güvenlik mücadelemizin odağını ‘Bilginin mahremiyetini ve hizmetin sürekliliğini sağlamak’ olarak belirledik." şeklinde özetledi.

DDoS Nedir, Nasıl Yapılıyor, Korunmanın Bir Yolu Var mı?

Türkiye’ye Yönelik DDoS Saldırıları ile İlgili Bir Açıklama Yayınlandı

Türk Hackerlar Rus Konsolosluğunun Sitesini Hacklediler!

YORUMLAR