Türkiye'de UBER Tartışmaları Başladı, Taksiciler İsyan Ediyor

Türkiye'de UBER Tartışmaları Başladı, Taksiciler İsyan Ediyor

Uber uygulaması taksi ulaşımına bir yenilik getirmiş olsa da taksicilerin tepkisini almaya devam ediyor. İstanbullu taksiciler Uber'i korsan taksi ilan ettiler.

Tüm dünyada taksicilerin hedefinde olan Uber uygulaması Türkiye’de de bu kaderinden kurtulamadı. Türkiye'de de taksiciler, telefon üzerinden yolcuları ve araç sahiplerini buluşturan Uber’i korsan taksi olmakla suçladılar. Öte yandan Uber yöneticilerine göre ortada kanunsuz bir durum yok.

Uber, bugün 58 ülkede ve 300 şehirde aktif olarak kullanılan bir taşıma ve ulaştırma uygulaması. Ancak 50 milyon dolar değerindeki Uber dünyada gitgide sertleşen birçok tartışmaya da sebep oluyor. Tüm dünyada taksiciler Uber’i korsan ulaşım hizmeti vermekle suçluyorlar.

Uber Türkiye’de de hizmet veriyor. Ancak şimdilik sadece Bodrum ve İstanbul’da aktif olarak kullanılıyor. Türk taksiciler ise sisteme tepki veriyorlar. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, şirketin korsan taksiciliği sanal ortama taşıdığını düşünüyor ve Uber Türkiye’de kayıtlı olmadığı için ulaşım ile ilgili hiçbir denetime de tabi olmadığı görüşünü savunuyor. Öte yandan Taksici Esnaf Odası'nın suçlamalarına hedef olan Uber Türkiye Operasyon birimi yöneticileri, şirketin tamamen Türk yasalarına uygun çalıştığını savunuyorlar. Uber iddia edilenin aksine, tüm araçların Ulaştırma Bakanlığından izin almış, belgeli araçlar olduğunu ifade ediyor. Uber, dünyada yaşanan olumsuz ve uygulama aleyhinde gelişen olayların Türk taksicileri de etkilediğini düşünüyor.

Taksilere Rakip Olacak UberGO Türkiye’de

UberBOAT ile İstanbul’dan Bir Tekne Kiralayıp Boğazı Turlayabilirsiniz

Android için Yolculuk Paylaşımı Uygulamaları

YORUMLAR