Türkiye’nin Neredeyse Yarısı Windows 10'dan Ücretsiz Faydalanamayacak

Türkiye’nin Neredeyse Yarısı Windows 10'dan Ücretsiz Faydalanamayacak

Artık söylentilerin sonu geldi. Microsoft korsan Windows sürümlerine, Windows 10 güncellemesinin ücretsiz olarak gelmeyeceğini resmen açıkladı. 

Windows 10’un korsan Windows sürümlerini bir seferlik affedeceği efsanesi de böylelikle son bulmuş oldu. Bu durum; korsan bireysel kullanımın çok yaygın olduğu Türkiye’de işletim sistemini yükseltmek isteyenlerin, ücretsiz bir yıllık üyelik sisteminden yaralanamayacağının da bir işareti oldu. Türkiye'de kişisel bilgisayarların neredeyse yüzde 90'ı korsan Windows sürümleriyle çalışıyor. Bundan dolayı da Microsoft'un son açıklamasında belirttiği gibi her hangi bir Windows 10 yükseltme avantajına dahil olamayacaklar.

Microsoft korsan yazılıma böyle bir avantaj vermenin son derece yanlış olduğunu savunuyor. Bundan dolayı korsan Windows sürümü kullanan herkesin Windows 10’a geçmesi için bir lisans ücreti ödemek zorunda olmasını şart koşuyor.

Lisans sahibi olan Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları Hangi Windows 10 Bize Uygun? Hangisi Bedava, Hangisi Değil? İşte Cevaplar blog yazımda yazan şartlar geçerli olmak şartıyla yeni sürüme sahip olabilecekler. Ancak korsan sürüm sahipleri için bahsedilen bu avantajların hiç biri geçerli olmayacak.

Microsoft, korsan sürüm sahiplerinin Windows Insider’a üye olmalarının da bir önemi olmadığını belirtiyor. Microsoft’a göre bu altyapıya dahil olan korsan sürümlerin her hangi bir avantajdan faydalanmayı beklemelerinin çok mantıksız olduğunun altını çiziyor.

Kısaca; eğer korsan Windows sürümü kullanıyor ve Windows 10 Teknik Ön İzlemeyi de bunun üzerine kurduysanız maalesef kayıt altındasınız ve Windows 10 için belirlenen yükseltme ücretini ödemek zorundasınız. 

Windows 10'un Sürümleri Resmi Olarak Açıklandı

Microsoft Edge Tarayıcısının En Önemli Özelliğini Açıkladı

Microsoft'tan Kafalarda Soru İşareti Uyandıran Windows 10 Bedava Olacak Açıklaması Geldi

YORUMLAR