Türkiye'yi Hedef Alan Bir Android Virüsü Saptandı

Türkiye'yi Hedef Alan Bir Android Virüsü Saptandı

Android işletim sisteminde yeni keşfedilen bir zararlı yazılım Türkiye'deki Android telefon kullanıcılarını hedef alıyor.

Sürekli olarak başı virüslerle belaya giren Android işletim sistemi için yeni bir virüs daha ortaya çıkarıldı. Android/Spy.Agent.SI adının verildiği virüs, Android telefonda yapılan bankacılık işlemlerine ait tüm verileri 3.taraf şahıslara yolluyor. Sahte içeriklerle bulaşan virüs Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki Android cihazları hedef alıyor. ESET tarafından ortaya çıkarılan bu virüs tıpkı bir trojan gibi çalışıyor.

Yeni keşfedilen bu virüs "adobe indir, flash player indir vs.." tarzı sahte içeriklerle  telefonlara bulaşıyor ve ilk iş olarak bulaştığı telefondaki bankacılık uygulamalarını arıyor. Sahte bir giriş ekranı oluşturan virüs, girilen bilgileri anında karşı tarafa yolluyor. Okuma ve yazma yetkilerini ele geçiren bu virüse maruz kalmamak için dikkatli olmak gerekiyor.

Virüslerden Nasıl Korunulur?

  • Virüsler telefonunuza bulaştığında erişim sağlayabilir ve sizin izniniz dışında herşeyi yapabilir. Bu nedenle ilk önce bir oyun ya da uygulama indirirken gereken izinlere göz atmanız gerekiyor. Eğer gereğinden fazla izin varsa, uygulamayı indirmek risk taşıyabilir.
  • Öte yanda her zaman en güncel Android sürümünü kullanmanız gerekiyor. İşletim sistemlerindeki güncellemeler pek çok açığı kapatıyor ve daha güvende olmanıza imkan sağlıyor.
  • Son olarak ise Ayarlar>Erişebilirlik>Servisler yolunu izleyerek telefonunuzu yönetme izni olan uygulamalara göz atabilirsiniz.

Tamindir ailesi olarak bir güvenlik duvarı ya da mobil antivirüs kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sizin için seçtiğimiz güvenlik araçlarını aşağıdan indirebilirsiniz.

500 Milyon Android Telefonu Hedef Alan Zararlı Yazılım Keşfedildi

Android N Resmi Olarak Duyuruldu ve Önizleme Sürümü Yayınlandı!


YORUMLAR