Twitter ve Vine Video Süreleri Uzatıldı Ortaya Engage İsimli Bir Uygulama Çıktı

Twitter ve Vine Video Süreleri Uzatıldı Ortaya Engage İsimli Bir Uygulama Çıktı

Twitter, radikal bir karar alarak iki büyük platformundaki videoların sürelerini uzattı. Özellikle 6 saniyelik videolarla ön plana çıkan Vine'da yapılan değişiklik, platformu bir hayli etkileyecek ve değiştirecek. Ayrıca şirket Engage isimli yeni uygulamasını da duyurdu.

Videolar sosyal medyanın ana ögelerinden bir tanesi. Facebook'un videolar üzerinde yaptığı değişiklikler ve Snapchat gibi uygulamalar, insanların video çekmeye ne kadar hevesli olduğunu gösteriyor. Video olgusunun bu kadar yükselmesine de bir hayli ön ayak olan Vine'ın rakiplerinin gerisinde kaldığı bu günlerde, platformun sahibi Twitter'dan radikal bir karar geldi. Şirket, kademeli olarak Vine üzerinde çekilen videoların süresinin uzayacağını açıkladı. Bununla birlikte yayınlanan 2016 Birinci Çeyrek videosunda, Facebook Mentions'a benzer bir uygulama olan Engage'de duyuruldu.

Ocak 2015'te yapılan bir değişiklik ile Twitter üzerinden video paylaşma özelliği gelmişti. 30 saniyelik bu videolar, Twitter'a yeni bir hareket getirmişti. Bu hareketliliği daha da arttırmak isteyen şirket, yakın zaman sonra Twitter üzerinden paylaşılabilen videoların uzunluğunun 140 saniyeye çıkacağı açıkladı. Keza geçtiğimiz günlerde Facebook'un sahibi olduğu Instagram'daki videoların da 15 saniyeden 30 saniyeye çıktığı duyurulmuştu. Ayrıca Twitter uygulaması üzerinde yapılacak değişiklikle birlikte video izlemeleri için yeni bir deneyim de getirilecek. Bu özellikle birlikte herhangi bir videoya tıkladığınızda, video tam ekran olarak açılacak. 

6 saniyelik videolarla ön plana çıkan Vine'da da videoların süresi uzayacak. Şimdilik "küçük bir grup" için açılacak olan bu özellik, yeteri kadar ilgi gördüğü taktirde bütün kullanıcılar için servis edilecek. Böylece hala Vine üzerinden videolar çekmeye devam eden ünlü isimler, 6 saniye ile yakaladıkları başarıyı daha da yukarılara taşıyabilecekler.

Twitter Engage Nedir?

Facebook Mentions benzeri bu uygulama, Twitter üzerinden içerik üretenlerin, takipçileri ile daha yakından iletişim kurabilmelerine olanak veriyor. Uygulama, içerik oluşturan kişilerin, etkileşimlerini daha kolay takip etmelerini ve tweet'lerinin etkileşimlerini öğrenmelerini sağlayacak. Uygulamadaki diğer araçlar, içerik oluşturanların yüksek profilli etkileşim fırsatlarını tespit etmelerini sağlayacak öneriler içeriyor. Ayrıca araçlar sayesinde etkili @mention'lar ve takipçiler de daha rafine bir şekilde görüntülenebilecek. Twitter Engage şu an için yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıma açık olacak. "Engage" ile seçilen içerik oluşturucular, doğrudan uygulama sayesinde içeriklerini yükleyip bir gelir modeli de oluşturabilecekler.

Engage ile birlikte gelen bir diğer önemli özellik de oluşturulan içeriklerin kimlere ve nasıl ulaştığını rahatlıkla görebilmeniz. Twitter uygulamasına göre daha ayrıntılı istatistikler sunan Engage, böylece içerik üreticilerinin doğru yolda olduklarını görmelerini kolaylaştırıyor. Bu sayede, Twitter'a olan ilginin artması ve içerik üreticilerinin daha aktif olmasının sağlanması planlanıyor. 

Twitter'ın Durumu Her Geçen Gün Daha Kötüye Gidiyor

Twitter Mobil Uygulamasına Canlı Yayın Düğmesi Eklendi

Twitter Kullanıcılarının Yüzde 65'i Oyuncu Çıktı

YORUMLAR