Twitter'dan Şiddet Mesajlarını Önlemek İçin 'Önce Vur, Sonra Sor' Yöntemi

Twitter'dan Şiddet Mesajlarını Önlemek İçin 'Önce Vur, Sonra Sor' Yöntemi

Twitter site trafiğinde şiddet ve tehdit içeren iletileri filtrelemek için yeni bir sistem geliştirdi. Twitter’da şiddet hissi uyandıran tahrik edici iletilerle karşı alınan karar ‘Önce vur, sonra sor’ yöntemini çağrıştırıyor.

Doğrudan tehdit ve saldırı içeren iletiler hakkında sert kararlar almaya devam eden Twitter, artık her hangi bir şikayet gelmeden bulduğu benzer nitelikli içerikleri gönderenlerin hesaplarını kapatacak. Twitter hiçbir uyarı yapmadan bu şekilde önlem alınacağını sitesinde ‘kurallar’ bölümünde güncelledi. Artık sadece iletliler değil tüm üyelik silinebilecek.

Aslında Twitter bu şekilde bir kontrol mekanizması geliştirebileceğinin ipuçlarını Twitter’da Çalışmak İsteyenlere Yeni Bir Kariyer Şansı Doğdu haberimizde alttan alta veriyordu. Bu yeni oluşturulan birim, Twitter’da saptadığı siber zorbalık nitelikleri taşıyan her iletiyi saptayarak bu tip bir yaptırım uygulama yetkisine de sahip olacak.

Sosyal ağlarda sadece Twitter üzerinde bu sorun yaşanmıyor. Siber zorbalık artık tüm ağlarda oldukça sık rastlanan bir durum. Bu gibi durumlarda tacize maruz kalan kullanıcılar bir şikayette bulunmadan bir önlem alınmıyor. Twitter artık tüm ipleri eline almak için harekete geçiyor. 

Twitter Şeffaflık Raporu'nda Türkiye'nin Durumu Karanlık

Twitter Anasayfası Güncellendi

Twitter'ın Beklenen Özelliği Android'e de Geldi

YORUMLAR