Uber Taciz Suçlamaları Çığ Gibi Büyüyor

Uber Taciz Suçlamaları Çığ Gibi Büyüyor

Amerika menşeli ulaşım şirketi Uber, Şubat ayından beri cinsiyetçilik ve taciz suçlamalarıyla mücadele etmeye çalışıyor. Eski çalışanı, Susan Fowler isimli bir mühendisin, Uber’den ayrıldıktan sonra yazıdığı taciz suçlamalarıyla dolu blogu ardından araştırmalara başlayan şirket, 20’den fazla çalışanının işine son verdi.

Araçlarını kullanarak para kazanmak isteyen kişilerle, ulaşımda zorluk yaşayan kullanıcılarını buluşturan Uber, Dünya genelinde 606 şehirde hizmet veriyor. Fowler’ın iddialarını araştırması için bir hukuk şirketiyle anlaşan dünyaca ünlü ulaşım şirketi, 215’den fazla çalışanı araştırmaya başladı. Ayrımcılık, zorbalık ve diğer taciz eylemlerinden suçlu bulduğu 20’den fazla çalışanını işten çıkaran Uber, 57 çalışanı için soruşturmasına devam ederken, 31 kişiye danışman atadı ve 7 çalışanına yazılı uyarıda bulundu.

Dünya genelinde 12 bin çalışanı olan şirketin, cinsel taciz iddialarına bakan yönetim kurulu üyesi Arianna Huffington, Mart ayında, “Evet, kuşkusuz elbette çürük elmalar vardı. Ancak bu sistematik bir sorun değil.” açıklamasında bulunmuştu. 12 bin çalışanının 3 bini yönetim kademesinde olan şirketin, önceden yönetim deneyimi bulunan çalışanı oldukça az sayıda. Dün Harvard’da toplumsal cinsiyet meseleleri üzerine çalışmalarını sürdüren akademisyen Francis Frei’yi işe aldığını açıklayan şirket, işleri düzeltmeye çalışıyor gibi görünüyor.

YORUMLAR