Vivaldi 1.3 Sürümü Yayınlandı, Hemen İndirin!

Vivaldi 1.3 Sürümü Yayınlandı, Hemen İndirin!

Vivaldi tarayıcı çıktığı ilk günden itibaren iddiasını koruyor. Çiçeği burnunda Chromium tabanlı web tarayıcısının geliştirilme süreci de hız kesmeden devam ediyor. Tarayıcının daha kararlı olması için bugün yeni bir güncelleme yayınlandı. İlk olarak özelleştirilebilir tarayıcı temaları ve güvenlik kontrollerinde yapılan geliştirmeler dikkat çekti. 

Geçmiş güncellemeleri hatırlayacak olursak 8 Nisan 2016‘da kullanıma sunulan 1.0 sürümünden sonra, 27 Nisan 2016'da Vivaldi tarayıcısının 1.1 sürümü de duyurulmuştu.  Vivaldi 1.1 sürümü, Opera 12’den alınan hızlı arama özelliğini biraz daha iyileştirmiş ve Google Chromium 50’ye karşı tarayıcı motorunu da güncellemişti. Ardından yayınlanan 1.2 sürümü ise özelleştirilmiş fare hareketleri, her bir sekme için ayrı ayrı sayfa yakınlaştırma oranını tanımlayabilme, yeni sekme sayfası ayarı, yeni eklenen kısayollarla birden fazla sekmeyi tek bir tıklama ile kapatabilme imkanı vermişti. Bugün ise Vivaldi tarayıcının 1.3 kararlı sürümü yayınlandı. Peki neler yeni?

Özelleştirilebilir Temalar

Vivaldi'nin en çok kullanılan özelliklerinden biri olan özelleştirilebilir temalar, tarayıcı arayüzünüzle mükemmel bir uyum yakalamış. Eğer Vivaldi kullanıcısıysanız tema özelleştirme seçeneklerinin ne kadar geniş olduğunu bilirsiniz, kullanıcı geribildirimlerini ihmal etmeyen geliştiriciler bu özelliği daha kararlı hale getirmiş.

Fare Hareketleri

Bu sürümde tarayıcıyı daha fazla kontrol edebilmeniz için yeni bazı fare hareketleri eklenmiş. Bunlar sayfada hızlıca aşağı yukarı hareket etmenizi sağlayacak komutlar olmasıyla dikkat çekiyor. Ayarlar sayfasından yeni komutları deneyebilirsiniz. Eklenilen yeni hareketler: Scroll Top, Scroll Bottom, Scroll Page Up ve Scroll Page Down

Gizlilik ve WebRTC

WebRTC (Web üzerinden gerçek zamanlı iletişim) kullanıcılara web üzerinde ek bir uygulamaya gerek duymaksızın gerçek zamanlı iletişim kurma olanağı sağlayan bir HTML teknolojisi. Tarayıcı üzerinde kolayca ses, video ve dosya paylaşımı uygulamaları kullanabilirsiniz. Pratikte oldukça güzel bir teknoloji olsa da web sitelerinin sizi kolayca izlemesine de olanak sağlamaktadır aynı zamanda. Eğer gezinirken arkanızda bir üçüncü gözün olmasını istemiyorsanız ayarlar bölümünden bu ayarı kapatabilirsiniz.

Ayarlar => Gizlilik => WebRTC IP yönetimi

YORUMLAR