VLC Player 3 Milyar İndirme Sayısını Geride Bıraktı

vlc player 3 milyar

Açık kaynak kodlu video ve ses oynatma uygulaması VLC, 3 milyar indirme sayısını geride bıraktı. Uygulamanın yakaladığı başarının ardından VLC’ye AirPlay desteği geleceği müjdesi verildi.

Variety isimli internet sitesine konuşan VLC’nin baş geliştiricisi Jean-Baptist Kempf, VLC’nin 11 Ocak tarihinde 3 milyar indirmeyi geçeceğini düşündüklerini dile getirdi. Bugüne kadar video ve ses oynatma uygulamasını indirilenlerin dörtte birlikte kısmının mobil kullanıcı olduğunu aktaran Kempf, ilerleyen günlerde mobile daha çok ağırlık vereceklerinin altını çizdi.

Kısa süre sonra VLC Android sürümünde önemli bir değişiklik yapacaklarının müjdesini veren Kempf, Android’e AirPlay desteği getireceklerini ve bu sayede Android kullanıcılarının AppleTV ya da AirPlay destekli herhangi bir cihaza, sesleri ve görüntüleri aktarabilecekleri dile getirdi. Kempf, “bir aya kalmadan” AirPlay desteğinin hazır olacağını tahmin ettiklerini aktardı.

VLC ayrıca, uygulamalarını biraz daha genişletmek ve çeşitlendirmek istiyor. VLC’nin hiçbir zaman “büyük, kişisel medya kütüphanelerini yönetmek için karmaşık araçlarla donanmış eksiksiz bir medya merkezi çözümü” olmadığı hatırlatılırken, programın iTunes gibi yardımcı uygulamalardan yardım alarak, daha işlevselleştirilmesi planlanıyor. Tüm bunların yanı sıra Kempf, VLC'nin asla “Plex veya Kodi” gibi uygulamalarla “rekabet etmeyeceğini” söylüyor.