Vobfus ve Beebone Virüslerine Dikkat

Vobfus ve Beebone Virüslerine Dikkat

Teknoloji dünyasının devlerinden biri olan Microsoft yaptığı açıklamayla, sürekli olarak birbirine yardımcı olan ve virüs programlarından kolayca kaçabilen Vobfus ve Beebone bilgisayar virüslerine karşı kullanıcıları uyardı.

Sürekli olarak geliştirilmekte olan iki virüsten herhangi birisi bir bilgisayara sızmayı başardığında doğrudan diğer virüsün son sürümünü de bilgisayara yüklüyor ve böylece virüs programları tarafından farkedilmeden bilgisayarınız üzerinde barınmayı sürdürebiliyor.

Bilgisayarınızı başka bilgisayarlara yapılan botnet saldırıları için kötü niyetli kişilerin kullanımına sunan virüsler, aynı zamanda bilgisayarınızda yer alan kişisel verilerinizin de siz farkında olmadan çalınmasına olanak sağlıyor.

Microsoft'un tehlikeli yazılımlar uzmanı Hyun Çoi yazdığı blog yazısında, Windows işletim sistemini doğrudan etkileyen bu iki virüs için genel olarak birlikte bulunduğundan ve aralarında "yaşam destek ortaklığı" bulunduğundan bahsetti.

Hedef alınan bilgisayarları öncelikle Vobfus'un etkilediğini ve sonrasında Beebone'un otomatik olarak son sürümünü de bilgisayara indirerek gizlenmeye devam ettiğine de ayrıca yazısında yer verdi.

Aynı ağ üzerindeki bilgisayarlar, sahte internet bağlantıları, bellek cihazları ve farklı yöntemler yardımıyla bilgisayarınıza bulaşabilen Vobfus, bilgisayara girmesiyle birlikte hemen ortağı Beebone'un da yüklenmesini sağlıyor.

Çoi tarafından "siber suç ortaklığı" olarak tanımlanan iki virüsün ortak çalışma şekli, virüs programlarını kolayca atlatmalarına olanak sağlıyor. Bu iki virüsten herhangi biri sahip olduğunuz virüs programı tarafından tespit edilmiş olsa bile, siz farkına varmadan diğer ortağını bilgisayarınıza yüklemiş olabilir ve muhtemelen ortağını virüs programınız tanımlayamayacaktır.

İlk kez 2009 yılında ortaya çıkan Vobfus, Beebone ile sıkı bir ortaklık ilişki içinde olması nedeniyle günümüze kadar ortadan kalkmamış ve hala kullanıcılar için tehdit oluşturan zararlı virüsler arasında yer almaktadır.

Özellikle bilgisayar ağları üzerinden kolaylıkla yayılabilen Vobfus'u tanımlayıp silmesi oldukça zor ama internet üzerinde karşınıza çıkan her bağlantıya tıklamamaya dikkat ederek veya Windows işletim sisteminiz üzerinde yer alan otomatik yürütme seçeneklerini iptal ederek, kendinizi bir nebzede olsa koruyabilirsiniz.

Ubisoft Hacklendi!

YORUMLAR