Volkswagen Benzinli Araçlarda da Manipülasyon Yapmış Olabilir

VW’in şimdi de benzinli araçların emisyon değerlerinde manipülasyon yaptığı iddia edildi.

VW Benzinli Araçlarda Egzoz Manipülasyonu 1

Alman otomotiv devi Volkswagen (VW) yakın zaman önce dizel araçlardaki emisyon skandalıyla gündeme gelmişti. O skandalda şirketin, dizel araçlarda egzoz gazı emisyon testlerine müdahale ederek manipülasyon yaptığı ortaya çıkmıştı.

VW’in şimdi de benzinli araçların emisyon değerlerinde manipülasyon yaptığı iddia edildi. Alman 'Bild am Sonntag' gazetesinde çıkan bir haberde, Volkswagen bünyesindeki VW, Audi ve Porsche araçlarındaki bazı benzinli motorların emisyon testlerinin manipüle edildiği öne sürüldü.

Daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük karbondioksit (CO2) emisyonu göstermesi amacıyla, araçların şanzımanlarının ve yazılımlarının manipüle edilmiş olabileceğinin belirtildiği haber, Münih Savcılığı'nın soruşturma belgelerindeki tanıklara ve belgelere dayandırıldı.

Volkswagen Grubu'ndan konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmezken, Alman basınına konuşan bir sözcü, şirketin son aylarda Federal Motorlu Taşımacılık Dairesi ile yoğun şekilde görüşmeler yaptığını söyledi ancak bunun dışında VW'nin devam eden soruşturma hakkında yorum yapmayacağını belirtti.

VW Benzinli Araçlarda Egzoz Manipülasyonu 2

Benzinli Araçlarda Manipülasyon Kanıtı Yok

Alman Haber Ajansı'nın (DPA), Federal Ulaştırma Bakanlığı'ndan aldığı bilgilere dayandırdığı haberinde, şimdiye kadar VW Grubu'ndaki benzinli araçlarda emisyon manipülasyonuna ilişkin bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Volkswagen, Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Seat , Skoda, Bugatti, Scania ve Man gibi markaları bünyesinde bulunduran VW Grubu’na yönelik emisyon skandalıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Şirket, dizel skandalı nedeniyle daha önce yaklaşık 27 milyar avro ceza ödemişti. Ayrıca şirkete ait bazı yerlerde aramalar yapılmış ve aralarında üst düzey yetkililerin de bulunduğu bazı görevliler göz altına alınmıştı.

YORUMLAR