WhatsApp, Facebook Messenger ve Skype Dinlenecek

WhatsApp, Facebook Messenger ve Skype Dinlenecek

Skype, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi anında mesajlaşma uygulamalarına AB yeni yaptırımlar uygulayacak.

Reuters Haber Ajansının haberine göre Avrupa Komisyonu normal telefon operatörlerinin Avrupa ülkelerinde uyguladığı pek çok yaptırım ve kıstası Facebook Messenger, Skype ve WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarına da uygulamak istiyor. Bu yaptırımların başında istihbarat teşkilatlarından ve mahkemelerden gelecek taleplerin değerlendirilmesini sağlamak da var. Avrupa Komisyonu, eylülde yürürlüğe girmesi beklenen “eMahremiyet” yasasının sadece GSM operatörlerini değil VOIP hizmet veren hızlı mesajlaşma uygulamalarını da kapsamasını itiyor.

Skype, Facebook Messenger ve WhatsApp dinlenecek

Eylülde telekomünikasyon şirketleri için uygulanmaya başlanacak yeni düzenlemelerin VoIP hizmetleri için de geçerli olması bekleniyor. Bu düzenlemeyle VOIP hizmet veren Skype, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi anında mesajlaşma uygulamaları verileri otoritelerden saklayamayacaklar.  

Skype, Facebook Messenger ve WhatsApp vergisi mi gelecek?

Diğer yandan özellikle Deutsche Telekom AG, Telefónica SA, Vodafone ve Orange gibi Avrupalı operatörlerin AB lobilerinden sonra VOIP (Voice Over IP) teknolojisini kullanarak görüşmeler yapabilen Skype, Facebook Messenger ve WhatsApp gibi uygulamalar bu operatörler tarafından farklı ücretler uygulanarak servis edilebilirler dedikdusu da dolaşıyor. Bu tip bir ücretlendirme, farklı bir iletişim vergisi adı altında kullanıcı faturalarına eklenebilir. Ancak bunlar şimdilik sadece kulislerde konuşuluyor. 

VOIP Nedir?

Voip, Voice Over Internet Protocol tanımlamasının kısaltması olarak kullanılıyor. Bu teknoloji ile gibi internet üzerinden ses görüşmesi yapılabiliyor. Yeni nesil telekom operatörleri VoIP teknolojisini kullanarak hizmet verebiliyorlar. 

 

YORUMLAR