WhatsApp İlk Televizyon Reklamını Hindistan'da Yayınladı

whatsapp hindistan reklam

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kurulduğu günden bu yana hazırladığı ilk televizyon reklamını, Hindistan’da yayınladı. Reklam, WhatsApp üzerinden yayılan sahte haberler üzerine odaklanıyor ve sahte haberlerin yayılmasının engellenmesini salık veriyordu. 

60 saniye uzunluğundaki reklamda, “eğlenceyi yayın, dedikoduları değil!” mesajı üzerinde durulurken, reklamın ülke genelinde yerel ve ulusal kanallarda yayınlanacağı belirtildi. Hindistan’da konuşulan 10 farklı dile çevrilen reklamın, özellikle yerel kanallarda yayınlanmak suretiyle herkese ulaşmasını isteyen WhatsApp, televizyon reklamlarının yanı sıra Facebook ve YouTube üzerinden de reklam çalışmaları yürütmeye başladı. 

Rajasthan ve Telangana eyaletlerinde yapılacak seçimler öncesinde yayınlanmaya başlayan reklamlar, seçim süreci boyunca özellikle WhatsApp kullanarak yayılan ve seçmenlerin fikirleri üzerinde etki etmek amacıyla hazırlanan sahte haberlerin engellenmesi adına önemli bir adım olarak görüldü. 

Ünlü mesajlaşma yazılımı, sahte haberlerle bir süredir Hindistan’ın gündeminde yer alıyordu. Milyonlarca Hintli kullanıcının tercih ettiği uygulama, sahte haberlerin başlıca kaynağı olarak gösteriliyor ve uygulamanın sahibi Facebook’tan konuya el atması isteniyordu. Yayınlanan televizyon reklamları yoluyla sahte haberlerin önüne geçilmesi ya da en azından farkındalık yaratılması amaçlanıyor.