WhatsApp'ın Kurucusu Uygulamayı Facebook'a Satmaktan Pişman

Brian Acton

WhatsApp’ın kurucusu Brian Acton, neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının tercih ettiği mesajlaşma programını Facebook’a satmaktan bin pişman olduğunu söyledi. Acton, kullanıcıların gizliliğini sattığını düşünmesi sebebiyle üzüldüğünü belirtti.

En çok kullanılan mesajlaşma programı WhatsApp, 2009 yılında Jan Koum ve Brian Acton tarafından kurulmuştu. Akıllı telefon sayısının artmasıyla inanılmaz kullanıcı sayılarına ulaşan uygulama, 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştı. Bir süre Facebook’ta çalışan Brian Acton, 2017 yılında görevini bırakmış ve şirketten ayrılmıştı.

Forbes’a konuşan Brian Acton, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a satmasıyla ilgili olarak, “O gün kullanıcılarımın gizliliğini sattım… Her gün bu kararın ağırlığıyla yaşıyorum” dedi. Açıklamalarını sürdüren Acton, “Kullanıcılarımın gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattım. Bir seçim yaptım ve her gün bununla yaşıyorum” açıklamasında bulundu.

Eylül 2017’de ortaya çıkan ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok devletin ana gündem maddesi haline gelen Cambridge Analytica Skandalı sırasında başlayan “Facebook’u Sil” kampanyasına katılan Acton, takipçilerinden Facebook kullanmamalarını istemişti.

2018 yılının Mayıs ayında da Brian Acton ile birlikte WhatsApp'ın diğer kurusu ortağı olan Jan Koum da istifa kararını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde Facebook'un 2012'de 1 milyar dolara satın aldığı Instagram'ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger de istifa kararı almıştı. Instagram’ın kurucuları "Merakımızı ve yaratıcılığımızı keşfetmek için ayrılıyoruz" açıklaması yapmıştı.