WikiLeaks Kurucusu Julian Assange’ın Web Sitesi Siber Savaş Kurbanı

WikiLeaks Kurucusu Julian Assange’ın Web Sitesi Siber Savaş Kurbanı

Siber savaşın ayak sesleri duyuluyor. Wikileaks kurucusu Julian Assange’ın web sitesi çökünce Twitter’da komplo teorileri uçuşmaya başladı. Bugün çöken site hakkında Twitter’dan bir mesaj geldi ancak durum çok net değil. 

Aktivist web sitesi WikiLeaks’in Avustralyalı kurucusu Julian Assange’ın web sitesine siber saldırı yapıldığı düşünülüyor. Twitter’da dolaşan iletilere göre, saldırıyı yapanın iktidar partisi olduğu görüşü de hakim. Konuyla ilgili bir Twit atan WikiLeaks, Assange’ın web sitesinin politik nedenlerden dolayı durmuş olabileceğini, sorunun giderilmeye çalışıldığından bahsediyor. Ancak henüz bir gelişme olmadığı da söyleniyor. 

WikiLeaks Nedir?

WikiLeaks, kaynaklarının gizliliğini koruyan, bu disiplin altına hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan, toplumun arkasından dönen politik oyunları gün yüzüne çıkaran bir kuruluş olarak ünlendi. Şimdiye kadar açıkladığı toplam bir milyon civarında gizli yazışma ile diplomaside depreme yol açan WikiLeaks, genel olarak Twitter üzerinden kitlelerle haberleşiyor.

Julian Assange kimdir?

1987 yılında Mendax kullanıcı adıyla hackerlik yapmaya başlayan Assange, Mendax, Trax ve Prime Suspect; International Subversives adını verdikleri hacker gruplarında da aktif görevler almıştı. Hacklediği kurumlar arasında NASA, Pentagon, ABD Deniz Kuvvetleri gibi yüksek güvenlikli kaynaklar vardı. Assange, WikiLeaks’i 2006’da kurdu. Ancak kendini asla kurucu olarak tanımlamadı, sade bir editör olduğunu savundu. WikiLeaks, Küba'daki Amerikan üssü Guantanamo'da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya'daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı'ndaki sivil ölümlerine dair belgeler yayınlayarak bilişim enfarmasyonu kategorisinde çığır açtı. 

Hacklenmekten Beter: WikiLeaks, Sony'den Çalınan Tüm Belgeleri Yayınladı

Google Hakkında Çok Ağır İddialar Var, Doğruysa Dünya Bir Skandal ile Karşı Karşıya

YORUMLAR