WikiLeaks, PC Kameralarının CIA Kontrolünde Olduğunu Açıkladı

WikiLeaks, PC Kameralarının CIA Kontrolünde Olduğunu Açıkladı

WikiLeaks, Kasa Dairesi 7 Belgeleri kapsamında Amerikan Haber Alma Teşkilatı’na (CIA) dair yeni belgeler paylaştı. Dünyaya ifşa edilen belgelerde CIA bünyesinde geliştirilen Dumbo isimli bir program üzerinden teşkilatın PC kameralarını ve mikrofonlarını kontrol edebildiği ortaya çıktı.

WikiLeaks kaynaklı belgelerde belirtilen ayrıntılara göre CIA çatısı altında özel bir birim olan Siber İstihbarat Merkezi tarafından kullanılan Dumbo programı, kendisini kullanan kişiye hedef bilgisayarın kamera ve mikrofon sistemlerini izleme ve hatta bu sistemlere müdahale etme yetkisi veriyor.

Dumbo programı bir USB bellek aracılığıyla hedef bilgisayara yükleniyor ve ancak öyle kullanılabiliyor. Ayrıca operasyon boyunca da belleğin hedef bilgisayarda takılı kalması gerekiyor. Programı kullanan kişi de operasyon boyunca kamera görüntü kayıtlarını durdurabiliyor, silebiliyor hatta değiştirebiliyor. Bu programın delil karartma, yok etme ve sahte delil yaratma faaliyetlerinde kullanıldığı iddia ediliyor.

Dumbo programı Windows XP (32 bit), Windows Vista ve sonraki Windows sürümlerinde çalışırken, Windows XP öncesi sürümlerde işe yaramıyor. WikiLeaks’in ortaya çıkardığı en eski Dumbo belgesi 2012 yılına aitken, Siber İstihbarat Merkezi’nin kendi ajanlarının kimliğinin ortaya çıkmaması için bu programı talep ettiği belirtildi.

Google Akıllı Telefonlarla Bizi İzlediğini İnkar Etmiyor

Wikileaks,CIA'in Windows'a 'Çekirge' ile Nasıl Sızdığını Açıkladı

Pentagon'da Gizli Belgeler Artık Tabletlerden Görüntülenecek

YORUMLAR