Windows 10 Wi-Fi Sense Sosyal Ağlarda Şifrenizi Paylaşıyor

Windows 10 Wi-Fi Sense Sosyal Ağlarda Şifrenizi Paylaşıyor

Windows 10’un mobil cihazlarda ve masaüstü cihazlarda kullandığı Wi-Fi Sense uygulamasının sıkıntı çıkarabileceği saptandı. Wi-Fi sense tüm sosyal ağlarla Wi-Fi şifrenizi paylaşıyor.

Windows 10 Wi-Fi Sense özelliği, kullanıcıları yakınlardaki Wi-Fi ağlarına otomatik olarak bağlayarak, gerekli durumlarda hücresel veri bağlantısından tasarruf edilmesine yardımcı oluyor ve böylelikle daha fazla internet bağlantısı seçeneği sağlıyor. Ancak bu özelliğin bir kaç dezavantajı olduğu saptandı.

Wi-Fi Sense özelliğini açık bırakmak, Wi-Fi şifrelerinin Skype, Facebook, Outlook ve benzeri platformlarda paylaşılıyor olması anlamına geliyor. Wi-Fi Sense bu davranışı bir hata olarak yapmıyor, o ağların da Wi-Fi Sense kullandığını var sayarak Wi-Fi bağlantınızı otomatik olarak kullanıma açabiliyor. Ancak şifre ve parola değiştirme seçeneği de sunuyor.

Microsoft ise bu durumun bir sıkıntı yaratmayacağını aksine güvenliği artıracağını savunuyor. Outlook, Facebook ya da Skype gibi ağlarda kullanıcıların kendi belirleyebileceği yeni bir şifre ile kullanıma açılabilmesinin, herkesin güvenliğini kontrol altına almak olacağını savunuyor. Microsoft ayrıca Wi-Fi Sense’in kullanıcı tarafından seçilebiliyor olduğunu hatırlatıyor. Wi-Fi Sense sistemlerde otomatik olarak çalışmıyor. Tamamen kullanıcının kararına kalmış bir özellik.

İnternet otoriteleri pratik olarak Wi-Fi bağlantısının paylaşılabiliyor olmasının kullanışlı olduğunu düşünse de, güvenlik açısından Microsoft’un Wi-Fi Sense uygulama mantığını çok da kullanışlı bulmadıklarını açıkladılar. Özellikle siber güvenlik anlamında çok kısa sürede bu durumun suiistimal edileceği görüşü destekleniyor.

PC'de Format Kabusuna Son, Artık Bir Kurtarıcımız Var: CloneApp

Windows 7 Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Android Emülatörü BlueStacks'in Mac Versiyonu Çıktı

YORUMLAR