Windows 10'un Güvenlik Duvarına Kaspersky Ayarı

Windows 10'un Güvenlik Duvarına Kaspersky Ayarı

Microsoft aleyhine Avrupa Birliği ve Rusya'da tekelcilik suçlamasıyla başvuruda bulunan Kaspersky'ın istediği kimi değişikliklerin, Windows 10'un sonbahar aylarında çıkacak olan güncellemesiyle sisteme ekleneceği açıklandı.

Microsoft tarafından yapılan bir önceki güncelleme ile Windows 10, kimi anti-virüs programlarının kalitesini yetersiz görerek, Windows Defender'i aktif hale getirmeye başlamıştı. Bununla birlikte hangi üreticiye ait olursa olsun, en son sürüme sahip olmayan anti-virüs programlarını da devre dışı bırakan Windows 10 güncellemesi, özellikle Kaspersky'ı oldukça gücendirmişti. Güncellemenin yayınlanmasından kısa süre sonra harekete geçen Rus merkezli güvenlik çözümleri şirketi, Microsoft'u Avrupa Komisyonu ve Rusya Federal Antimonopol Servisi (FAS) gibi kurumlara şikayet etmişti.

Kaspersky'ın yaptığı başvurudan sonra zararlı çıkacağını fark eden Microsoft, bugün yaptığı açıklamayla birlikte bahsi geçen şikayetlerin Windows 10 Fall Creators Update ismi verilen yeni güncellemeyle ortadan kaldırılacağını kaydetti. Bu açıklamanın ardından gözler Kaspersky cephesine dönerken, Rus anti-virüs şirketi, Microsoft'un yaptığı değişiklikleri olumlu bulduklarını söyleyerek, Avrupa Komisyonu ve Rusya devlet kurumlarına yaptıkları tekel oluşturma şikayetlerini geri çekeceklerini belirtti.

Kaspersky Çalışanına Vatan Hainliği Suçlaması

Antivirüs Şirketi Kaspersky Microsoft'a Sert Çıkıştı

YORUMLAR