Windows 10'un Kaynak Kodu Sızdırıldı!

Windows 10'un Kaynak Kodu Sızdırıldı!

Windows 10'un kaynak kodunun sızdırılması ile gündeme gelen Microsoft, bu sızıntıyı doğruladı ve kaynak kodlarını tekrar korumayı başardı.

Dünya'nın en çok kullanılan işletim sistemi Windows'un başı bir türlü dertten kurtulmuyor. En son Wannacry virüsü ile kullanıcılarının bilgisayarları hacklenen ve önemli bilgilerini çaldıran Microsoft, bu sefer de Windows 10'un kaynak kodlarını sızdırdı. Ayrıca bu olayı doğrulayan ABD'li şirket, kodun doğru olduğunu ve şirketin güvenilir ortaklarıyla paylaşılan ''Paylaşımlı Kaynak Setinden'' hacklendiğini belirtti.

İlk olarak The Register adlı teknoloji sitesinde paylaşılan raporlara göre, Windows 10 kaynak kodunun 32 TB boyutunda olduğu söylendi. 32 TB'lik dosyanın içerisinde sadece Windows dosyaları değil, açıklanmayan gizli bilgilerin de olduğu düşünülüyordu ancak işin öyle olmadığı sonradan anlaşıldı. Toplamda sadece 1.2 GB'lik bir kod olduğu görülen dosya, kısa bir süre içerisinde yüklendiği site olan BetaArchive'den Microsoft'un baskısıyla kaldırıldı.

Öğrenilen bilgilere göre kaynak kodun dosyası, ARM'ye özgü OneCore çekirdek kodu ile birlikte Windows'un USB, depolama ve WiFi sürücüleri hakkında bilgi içeriyordu. Ayrıca işletim sistemiyle ilgili özel hata ayıklama kodlarını da barındırıyordu.

Şuan internet üzerinde kaynak kodları bulunmuyor olsa da kodu indiren kişiler olabildiği düşünülüyor. Bu yüzden Microsoft güvenlik konusunda hala açığını tam olarak kapatabilmiş değil.

Microsoft, Windows 10 - Android Dosya Senkronizasyonu Özelliğini Test Ediyor

Windows 10 Kullanan İşletmelerin Sayısı 50 Milyona Ulaştı

YORUMLAR