Windows 10'un Sürümleri Resmi Olarak Açıklandı

Windows 10'un Sürümleri Resmi Olarak Açıklandı

Microsoft'un işletim sistemi Windows 10, şirket tarihindeki en popüler işletim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tek Windows sloganıyla hareket eden ve Windows 7, Windows 8-8.1 kullanıcılarına ücretsiz yükseltme seçeneği sunacak olan Microsoft, merakla beklenen Windows 10 sürümlerini de nihayet resmi olarak açıkladı.
Microsoft, önceki Windows sürümlerinde yaptığı gibi, Windows 10'da da aynı sürüm geleneğini sürdürüyor. Ev kullanıcılarının her ihtiyacını karşılayacak olan Windows 10 Home, profesyonel çalışanlar için daha gelişmiş destek ve ek özellikler barındıran Windows 10 Professional son kullanıcıları daha çok ilgilendiren iki sürümü oluşturuyor. Diğer sürümler ise büyük hacimli şirketler ve okullar için düşünülmüş. Windows 10 Enterprise ile her zaman olduğu gibi kurumsal firmalar için özelleştirilmiş bir Windows hazırlayan Microsoft, lise ve üniversiteler gibi akademik kurumları da hedefleyen Windows 10 Education adlı bir sürüm yayınlayacak.

Windows 10 her ne kadar tek işletim sistemiyle mobil ve masaüstü cihazlarda çalışacak olsa da, şirket mobil işletim sistemini vurgulamak için Windows 10 Mobile ismini kullanıyor. Tablet ve akıllı cihazlarda çalışacak olan Windows 10 Mobile'ın, masaüstü Windows'ta olduğu gibi bir de kurumlar için Windows 10 Mobile Enterprise sürümü yayınlanacak.

Microsoft'un Windows 10 sürümlerini açıklamasıyla beraber, Windows 7 ve 8'den yapılacak yükseltmelerdeki soru işaretleri de kalktı. Windows 7 ve 8 ev kullanıcı lisansına sahip olan bir kullanıcı, Windows 10'un ev kullanıcıları için çıkacak sürümüne ücretsiz yükseltme yapabilecek. Söz konusu durum profesyonel sürüm için de geçerli.

YORUMLAR