Windows 7’yi Çok Yalnız Bırakmayın, Her An Windows 10’a Dönüşebilir

Windows 7’yi Çok Yalnız Bırakmayın, Her An Windows 10’a Dönüşebilir

Windows 7’yi çok seviyor ve ondan ayrılmak istemiyorsanız çok yalnız bırakmayın. Çünkü Microsoft’un yeni güncelleme prosedürü ile her an Windows 10’a dönüşebilir.

Microsoft dünyada herkesin Windows 10 kullanmasını istiyor. Bunun için o kadar yanıp tutuşuyor ki, bildiğiniz gibi yükseltmeleri bedava dağıtmıştı. Ancak yükseltmeler için eskiden bir nebze de olsa kullanıcılara sorular sorup, izin isteyen Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1’i eğer bilgisayar başında değilseniz, sorgusuz sualsiz arka planda güncellemeye başlayacak.

Yeni Windows 10 yükseltme prosedürü nasıl çalışıyor? 

Windows 7 ve Windows 8 sürümlerine sahip olan kullanıcılar yeni güncelleme bildirileri aldıklarında aslında güvenlik güncellemeleri değil, doğrudan yeni işletim sistemine geçiş güncellemesi alıyor olabilecekler. Kullanıcılar yeni gönderilecek olan güncelleme bildirilerine “Tamam” dediklerinde aşağıdaki gibi bir mesajla karışılacaklar. Bu durumda kullanıcıya hemen bilgisayarda bulunan önemli dosyaların yedeklerini almaktan başka seçenek kalmıyor. Aşağıdaki mesajda, “Harika, Windows 10 Güncellemeniz 17 Mayıs Salı gece 12’ye ayarlandı” yazıyor. Bu noktada yapılması gereken başka bir eylem daha var. Bu bildirinin hemen altında yer alan “İptal et ve yeniden ayarla” seçeneğine tıklayarak güncellemeyi ötelemek ya da iptal etmek.

Siz fark etmeden işletim sisteminiz yükseltilebilir

Ancak buraya kadar her şey tamam gibi görünse de, bu mesajı bilgisayar başında olmayıp da görmezseniz otomatik olarak belirtilen vakit geldiğinde güncelleme başlatılıyor. Belittiği tarihten önce mutlaka bu mesaja bir tepki vermeniz gerekiyor.

Ancak iptal etmek gibi bir seçenek çok da sürdürülebilir değil. Belli aralıklarla bu bildiriyi alacaksınız. Eğer bu uyarı esnasında bilgisayar başında değilseniz ya da bildirime müdahale etmediyseniz işletim sisteminiz kendiliğinden Windows 10 güncellemesine başlayacak. 

Microsoft, Windows 10'u Zorla Yükletmeye Başlıyor!

Windows 10 Güncelleme Uyarıları Saç Baş Yolduruyor Ama Kurtulmanın Bir Yolu Var

Windows 10 Zorunlu Güncellemelerinden Kurtulmanın Yolları

YORUMLAR