Windows 8 Güvenlik Açığı Nedeniyle Kullanıcılar Hesap Şifrelerini Kolayca Sıfırlayabiliyor

Windows 8 Güvenlik Açığı Nedeniyle Kullanıcılar Hesap Şifrelerini Kolayca Sıfırlayabiliyor

Windows 8 çok daha güvenli bir işletim sistemi olacak şekilde tasarlanmıştır ve bundan emin olmak için çeşitli yeni araçlar ve geliştirilmiş özellikler Windows 8'e entegre edilmiştir.

Gelin görün ki Microsoft tüm bu güvenlik güncellemelerini yaparken Windows 7 ve Vista üzerinde de daha önce boy göstermiş olan önemli bir parola sıfırlama açığını düzeltmeyi unutmuş gibi görünüyor.

Reboot.pro kullanıcısı Jamal Naji üçüncü parti yazılımlar kullanmadan sadece Windows 8 üzerindeki yerleşik araçları kullanarak kısa sürede oturum açma parolasını sıfırlamanın bir yolunu bulduğunu açıkladı.

Bu açıktan yararlanan herhangi biri birkaç kod kullanarak dakikalar içerisinde işletim sisteminiz üzerinde size ait kullanıcı hesabının parolasını değiştirerek, sisteminize erişim sağlayabilir.

Önceki Windows sürümlerinde de karşılaşılan bu sorunun, neden Microsoft tarafından Windows 8 üzerinde çözülmediği ve konuyla ilgili bir güncelleme paketinin neden gelmediği merak konusu.

Daha bundan birkaç gün önce Microsoft başkan yardımcısı Nick Psyhogeos bir basın toplantısı sırasında "Windows 8 bugüne kadar geliştirilmiş en güvenli işletim sistemlerinden birisidir ve bu nedenle böyle bir yazılıma sızmak gerçekten çok zordur." açıklamasında bulunmuştu.

Bakalım konuyla ilgili Microsoft'tan nasıl bir açıklama gelecek ve yeni bir güncelleme paketi ne zaman yayınlanacak?

YORUMLAR