Windows 8 Mağazası 20.000 Uygulamaya Ulaştı

Windows 8 Mağazası 20.000 Uygulamaya Ulaştı

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8 için hazırlanan Windows Mağazası gün geçtikçe büyümeye devam ediyor ve şu an için dünya çapında 20.000'den fazla uygulamayı içerisinde barındırıyor.

WinAppUpdate'in yaptığı açıklamaya göre Windows Mağazası üzerinde şu an 20.610 tane uygulama bulunmakta ve bunların 17958 tanesi kullanıcılara ücretsiz lisans teklifiyle sunulmakta.

Windows Mağazası her ne kadar yavaş yavaş büyümeye devam ediyor olsa da, Microsoft sunacağı yeni bir özellikle 2013 Şubat ayına kadar kullanıcılarına 100.000'e yakın uygulama sunmayı hedefliyor. Zaten ABD Satış ve Pazarlama genel müdür yardımcısı Keith Lorizio yaptığı bir açıklamada yeni işletim sistemi Windows 8'in satışa sunulduktan sonra Windows Mağazası'nın 2013 Şubat ayına kadar  yaklaşık 100.000 uygulamaya ulaşacağından Ekim ayında yaptığı bir röpartajda söz etmişti.

Diğer taraftan analistler 5.000 civarı uygulamayla başlangıç yapan Windows Mağazası'nın gerektiği kadar hızlı büyümediğini düşünüyorlar ve 100.000 uygulama hedefine 2013 Şubat ayında ulaşılmasını uzak bir ihtimal olarak görüyorlar.

Windows Mağazası her ne kadar masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tablet ve cep telefonları da dahil olmak üzere geniş bir ürün kitlesine hitap ediyor olsa da şu an için dünyaca ünlü geliştiricileri Windows 8 platformu üzerinde çalışabilecek uygulamalar yapmak için ikna edebilmiş görünmüyor.

Özellikle Windows Mağazası şu an için yazılımlar konusunda gerçekten çok yetersiz durumda. Örnek vermek gerekirse Windows 8 Metro arayüzü üzerinde çalışabilen internet tarayıcısı olarak Internet Explorer 10'a rakip olabilecek bilinen yazılımlar dışında farklı alternatifler bulunmamakta.

Şu an için bu konuda olumlu olan tek gelişme sanırım Firefox ve Twitter gibi ünlü markaların Windows 8 için uygulama geliştirmeye başlayacaklarını açıklamış olmaları.

YORUMLAR