Windows 95, 22. Yaşına Girdi

Windows 95, 22. Yaşına Girdi

Bill Gates ve Steve Ballmer neden böyle zalimler gibi dans ediyor dersiniz? Çünkü iki kafadar, günümüzden tam 22 yıl önce, 24 Ağustos 1995 tarihinde Windows 95'in çıkışını hunharca kutluyorlardı.

Steve Ballmer'ın ve Bill Gates'in bu kadar neşeli olmalarının sebebi belliydi; Windows 95, çıkışının üzerinden sadece 4 gün geçmesine rağmen bir milyon kopya satmayı başarmıştı. Windows 95, gerçekten de bu ilgiyi hakediyordu; çünkü modern Windows işletim sistemlerinin temeli Windows 95 ile atılmıştı.

Windows 95 öncesi Microsoft'un DOS ve Windows işletim sistemleri farklı platformlar halindeydi. Windows 95 ise iki platformu birleştiriyor ve çok daha pratik bir kullanım sunuyordu. Ayrıca kullanıcı arayüzünde de büyük iyileştirilme yapılmıştı. Başlat menüsü ilk olarak Windows 95 ile hayatımıza girmişti. Sonradan Microsoft, Windows 8'de başlat menüsünü köşeye tepmeye çalışsa da tekmeyi yiyen kendisi olmuş, kullanıcılar Windows 8'i protesto ederek Windows 7'de kalmayı tercih etmişti. Microsoft, bu nedenle Windows 10'da seve seve başlat menüsünü geri getirmişti.

Windows 95'in kullanıcı arayüzü kişiselleştirilebilmesi açısından çok daha sempatikti. İlk kez Windows 95 ile tema değiştirebiliyor, pencereleri istediğimiz renk yapabiliyor, ikonları ve işletim sistemi seslerini değiştirebiliyorduk.

Windows 95 multimedya yetenekleriyle de devrim yaratmıştı. Bu yeni işletim sistemi üzerinde video oynatabiliyor ve müzik çalabiliyorduk. 3 boyutlu oyunlar Windows 95 ile birlikte yaygınlaşmaya başlamıştı. Artık DOS platformunda komut girmeden kolayca oyunları çalıştırabiliyorduk. DOS oyunlarını da Windows 95 üzerinde çalıştırmamız mümkündü.

Windows 95, günümüzdeki işletim sistemlerine göre biraz sade kalsa da o dönemin en başarılı işletim sistemiydi. Yüksek performansı kullanışlılıkla birleştiren Windows 95'in günümüzde akıllı saatlerde bile kullanıldığına tanık olabiliyoruz.

Instagram Windows 95 İçin Geliştirilseydi Nasıl Olurdu?

YORUMLAR