Windows XP ve Vista İçin Chrome Desteği Bitmek Üzere

Windows XP ve Vista İçin Chrome Desteği Bitmek Üzere

Google Chrome her ne kadar en çok kullanılan web tarayıcılar arasında yer alsa da onun da geliştirilme sürecinde bazı sınırlamalar mevcut. Zira kullanıcıların eski işletim sistemlerini kullanmaktaki inatları maalesef yazılım geliştiricileri zorluyor ve bu yüzden Chrome, hala XP ve Vista gibi işletim sistemlerini desteklemek zorundaydı. Ancak anlaşılan o ki Google'ın bu konudaki fikri yavaş yavaş değişiyor.

Google tarafından yapılan en son resmi açıklama, Windows XP, Vista ve MacOSX 10.6, 10.7 ve 10.8 işletim sistemlerine sahip bilgisayarların artık Chrome'u desteklemeyeceğini belirtiyor. Yani bunun temel anlamı, bu işletim sistemlerinde programı kullanabilenler olsa bile, karşılaşacakları sorunlar konusunda herhangi bir düzeltme ya da destek bulamayacakları.

2016 yılının Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen bu durum, artık Windows XP tutkusunun bitmesi gerektiğini ve modern işletim sistemlerine geçişin mecburiyetini ortaya koyuyor. Özellikle de 2015 senesinde Windows XP'nin hala yüksek bir kullanım oranına sahip olması ancak günümüzün online tehditlerine karşı koyabilecek yapıya sahip olmaması, bu işletim sistemini kullananların internetten gelen tehditlere karşı açık kalmalarına sebep oluyor.

Ayrıca XP ve Vista kullanıcılarının Chrome'u kullanabilseler dahi en son güncellemeleri almayacakları belirtiliyor. Bu yeni karar, Chrome geliştirme ekibinin üzerindeki yükün de azalmasını sağlayacak. Geçtiğimiz haftalarda Chrome'un XP ve Vista desteğinin Aralık 2015'te sonlanacağını belirtmiştik ancak en son gelen resmi açıklama bu tarihin 2016 Nisan'ına çekildiğini gösteriyor.

Chrome'u indirip hemen kullanmaya başlamak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Android ve Chrome OS Birleşmesi 2016'nın Başında Gerçekleşebilir

YORUMLAR