WannaCry Virüsünden En Çok Hangi İşletim Sistemi Etkilendi?

WannaCry Virüsünden En Çok Hangi İşletim Sistemi Etkilendi?

Windows XP'nin böylesine bir saldıran en zararlı çıkan işletim sistemi olması beklenirken, saldırıların büyük çoğunluğu Windows 7'ye yapıldı ve Windows XP, gelen saldırıları savuşturmayı başardı. 

Konuyla ilgili bir araştırma yayınlayan Kaspersky, 2009 yılında piyasaya sürülen Windows 7'nin saldırının ana hedefi olduğunu ve WannaCry'ın etkilediği işletim sistemlerinin yüzde 98 gibi büyük bir kısmının Windows 7 olduğunu söyledi. Kaspersky'ın Global Araştırma ve Analiz Takımı Başkanı Costin Raiu, "kaç Windows XP cihazın etkilendiğini söylemeye bile gerek yok çünkü bu sayı oldukça küçük" dedi. 

Nisan 2014'ten bu yana yeni güncelleme almayan Windows XP, son güncellemesini WannaCry saldırılarının ortaya çıkmasından sonra almıştı. Yani işletim sistemi yaklaşık üç yıldır güncellenmiyor ve işletim sisteminin açıklarını arayan biri, engellenmeden yoluna devam edebiliyordu. Öte yanan Mart 2017'de yayınlanan son güncelleme Windows Vista, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 için çıkmıştı. Yani Win7, aslında çok yeni güncelleme almış bir işletim sistemiydi.

Desteğin kesilmesiyle birlikte pazar payı yüzde yediye kadar düşen Windows XP, beklenenin aksine bu saldırıdan sağ salim çıkmayı başardı. Fakat bu Windows XP'nin Windows 7'den daha güvenilir olduğu gibi bir gerçeği doğurmuyor. Gelecekte, Windows XP daha büyük problemlere yol açabilecek sorunlarla da karşılaşabilir; ancak şu durumda Windows XP hala sapa sağlam.

WannaCry Virüsünden Kurtulmak İçin Bir Şifre Çözme Aracı Geliştirildi

WannaCry Benzeri Bir Virüs Binlerce PC'ye Bulaştı

WannaCry Virüsünün Arkasında Kuzey Kore Olabilir

YORUMLAR