Windows'un Beyni Sinofsky Microsoft'tan Ayrılıyor

Windows'un Beyni Sinofsky Microsoft'tan Ayrılıyor

Microsoft’un Windows Vista’da yaşadığı felaketin ardından şirket tarafından Windows departmanının başına getirilen Steven Sinofsky, Windows 7 ve Windows 8 gibi başarılı Windows ürünlerinin ortaya çıkarılmasındaki kilit yöneticilerden bir tanesiydi.

Ancak sürpriz bir şekilde Sinofsky görevini bıraktığını ve Microsoft’tan ayrıldığını duyurdu. Her ne kadar bu ayrılmanın karşılıklı bir anlaşma halinde gerçekleştiği Microsoft tarafından duyurulsa da Steven Sinofsky’nin şirketin CEO’su Steve Ballmer ile büyük anlaşmazlıklar yaşadığı konuşuluyor.

Steve Ballmer’ın konu hakkında fikirlerini “Steven’ın şirketimize yıllar içinde yaptığı katkılardan dolayı çok minnettarım” diyerek belirtti.

Steven Sinofsky ise “Microsoft’ta geçen yıllarımda aldığım iyi dileklerin adedini saymak imkansız. Bu şahane şirkette birlikte çalışma şansına sahip olduğum herkesin profesyonelliğinden ve cömertliğinden gurur duyuyorum” açıklamasını yaptı.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer Windows departmanının yeni patronunun Sinofsky’nin yardımcısı Julie Larson-Green olduğunu açıkladı ve tüm Windows yazılım ve donanım ekiplerinin başında olduğunu belirtti. Şirketin Finans ve Pazarlama Direktörü Tami Reller ise Windows’un tüm iş ilişkilerinin başında olacak. Her iki yönetici de direkt olarak Steve Ballmer’a rapor verecek.

Sinofsky’nin her ne kadar başarılı bir yönetim kabiliyeti olsa da Windows departmanı ile diğer Microsoft departmanları arasındaki dostluğu önlediği ve ortak işbirliklerini bozarak şirket içerisinde ayrılıklara sebep olduğu söyleniyordu. Diğer Microsoft servisleri ile büyük koordinasyon gerektiren Windows 8’den sonra bu konunun büyük bir sorun olması Sinofsky’nin ayrılışının sebeplerinden bir tanesi.

YORUMLAR