Windows'un Güvenli Modu Hack İçin Kullanılıyor

Windows'un Güvenli Modu Hack İçin Kullanılıyor

Güvenlik uzmanları, yaptıkları bir araştırma sonucunda Windows 10'u güvenli modda başlatılarak bir silaha dönüşebileceğini keşfetti. Güvenli modda bulunan bir açıktan yararlanan hackerlar, bilgisayarların kullanıcı bilgilerine ulaşabiliyorlar.

CyberArk isimli güvenlik şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonucunda, Windows güvenli modun hackerler tarafından kullanılabileceğini ve bunun "belirgin bir açık" olduğunu söylediler. Güvenli modda bulunan bu açığın hem kişisel bilgilsayarların hem de sunucuların kullanıcı isimlerinin ve paralolarının çalınmasına sebep olduğunu söyleyen uzmanlar, bu yolla bilgisayarlarda kullanılan anti-virüs uygulamalarının da kapatılabileceğini söylüyorlar.

Windows 10'un henüz buna karşı bir koruma çözümü olmadığını söyleyen CyberArk çalışanları, ilk defa 1995 yılında kullanıma açılan bu modun, en başından beri "eğilmeye" ve "geçilmeye" imkan sağladığını da söylediler. Bunun için hemen önlem alınmazsa, birçok bilgisayarın bu açık sebebiyle etkilenebileceği ve kullanıcıların büyük mağduriyetler yaşayabileceği de belirtildi. Bir sonraki Windows güncellemesinde buna dair bir düzeltme yapılması bekleniliyor.

Windows 10 İşletim Sistemini Zararlı Yazılım Olarak Algılayan Antivirüs

Windows 10, PC ve Mobil Platformda Yeni Bir Güncelleme Daha Aldı

YORUMLAR