Wordpress 10 Yaşında

Wordpress 10 Yaşında

Wordpress'in en çok kullanılan blog sistemi olduğu kesin ve yazılım aradan geçen bunca yıla rağmen popülerliğini hiç kaybetmedi. Açık kaynak kodlu olarak hazırlanan Wordpress'in yaratılışından beri tam 10 yıl geçti ve bu 10 yıl boyunca kendisine rakip olabilecek ciddi bir rakip ortaya çıkmadı. Çıkan rakiplerin ise herkese hitap etmemesi yahut gereken kolaylıkta olmaması Wordpress'in işini daha da kolaylaştırdı.

Wordpress'in yaratıcısı Matt Mullenweg, 10. yıla dair belirttiği düşüncelerinde Wordpress'in neden yaratıldığına değindi. Yazmanın en zor şeylerden birisi olduğuna inanan Mullenweg, pek çok kişinin yazdıklarını nasıl yayınlayacaklarına dair sıkıntılar yaşadıklarını ve insanları nasıl yayınlayacaklarını değil ne yazacaklarını düşünmeye sevketmek için Wordpress'in temellerini attığını açıkladı.

Varolan istatistiklere göre internetteki en büyük 1 milyon web sitesinin yüzde 17'si şu anda Wordpress kullanıyor ve yazılımın ardındaki bu gücün sadece kendisi değil diğer tüm geliştiriciler ve katkıda bulunanların da eseri olduğunu belirten Mullenweg, gelecek yıllarda da en iyi blog deneyimini hem okurlara hem de yazarlara sunmak istediklerini belirtti. Wordpress'i kendi çocuğu gibi gören Mullenweg anlaşılan o ki hala ilk günkü heyecanını korumaya devam ediyor.

NOPcon 13 ile hackerlar İstanbul'a geliyor

YORUMLAR