Yahoo! Sanal Asistanını Geliştiriyor Cortana ve Siri’ye Rakip Geliyor

Yahoo! Sanal Asistanını Geliştiriyor Cortana ve Siri’ye Rakip Geliyor

Konu sanal asistanlardan açılınca Siri ve Cortana’dan başka bir de Google Now’ı biliyoruz. Ama bir yenisi daha geliyor. Yahoo! kendi sanal asistanını geliştirmek için kolları sıvadı. Asistanımız 2016’da gelecek.

Yahoo!'nun CEO'su Marissa Mayer 2016 yılında kendilerine ait bir sanal asistanı devreye alacaklarını açıkladı. Geçen hafta yapılan bir konferansta konuşan Mayer, artık sanal asistanın bir gereklilik olduğundan bahsederek var olan sanal asistanlardan daha ileri düzeyde hizmet vereceğini de söyledi.

Marissa Mayer burada 'var olan' tanımını kullanırken Google Now, Siri ve Cortana’dan bahsediyor elbette. Birbirleriyle hali hazırda rekabet eden bu üç sanal asistanın arasına bir de Yahoo!'nun asistanı karışınca ortalık asistandan geçilmeyecek gibi görünüyor.

Yeni sanal asistanın neler yapabileceği hakkında Marissa Mayer fazla açıklama yapmadı. Sadece ‘bildiklerinizden çok farklı’ demekle yetindi. Mayer proje üzerinde çalışan yazılımcı ve mühendislerin başında daha önce Microsoft Outlook'un yaratıcıları olan Jeff Bonforte ve Peter Monaco'nun olduğunu da söyledi.

Yahoo!'nun 20 yıllık bir e-posta servisi olmasının getirdiği ‘veri madenciliği’ avantajının proje için çok önemli olduğunu açıklayan Mayer, 'Biz rakiplerimizden daha çok veri değerlendirmesi yapabiliyoruz' dedi. Yahoo!'nun sanal asistanı 2016 yılında devreye girecek.

 Cortana Windows 10'da Sizin Sesinizi Öğrenebiliyor

Siri'nin Meslektaşı Cortana Hakkında Bilmek İstediğiniz Her şey

YORUMLAR