Yeni Satın Alacağınız PC ve Dizüstü Bilgisayarlarda Artık Sadece Windows 10 Olacak

Yeni Satın Alacağınız PC ve Dizüstü Bilgisayarlarda Artık Sadece Windows 10 Olacak

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz sene bu dönemlerde size 2016 yılında Microsoft tarafından Windows 7 ve Windows 8.1 satışlarının durdurulacağından bahsetmiştik. Microsoft, bu kararını herhangi bir gecikme olmadan uygulamaya koydu ve PC üreticilerine Windows 7 Professional ve Windows 8.1 sürümlerini dağıtmayı durdurdu. Bu durum şu anlama geliyor; eğer yeni bir bilgisayar almak istiyorsanız ve bu bilgisayar stokta kalmış eski bir bilgisayar değilse, üzerinde Windows 7 veya Windows 8.1 yüklü olarak gelmesi mümkün olmayacak.

Microsoft'un böyle bir karar almasının sebebi ise son işletim sistemi Windows 10'un kullanım oranını artırmak. Microsoft, Windows 8'i yayınladığında Windows XP ciddi bir kullanım oranına sahipti. Windows 7 ise dünyanın ne çok kullanılan işletim sistemiydi. Bu nedenle Windows 8 bu iki işletim sisteminin gölgesinde kalmıştı. Windows 7'nin seneler içinde Windows XP'nin yerini aldığını söyleyebiliriz. Windows 8 için Windows XP neyse, Windows 10 için Windows 7 o anlama geliyor. Yani Windows 10'un daha yaygın olarak kullanılabilmesi için öncelikle Windows 7'nin pazardan çekilmesi gerekiyor. İşte bu son hamle de bu amaçla yapılmış bir hareket.

Microsoft zaten Windows 7'nin Home Basic, Home Premium ve Ultimate sürümlerinin satışını durdurmuştu. Windows 7 Professional'in satışının durdurulmasıyla birlikte bütün Windows 7 sürümlerinin satışı resmi olarak durdurulmuş oldu.

Microsoft, Windows 7'nin fişini temelli olarak 2020 yılında çekecek. 14 Ocak 2020 tarihinde Windows 7'ye sunulan teknik destek de sonlandırılacak.

Microsoft Windows 10 Mağazası’nda Kış Temizliği, 100 Bin Uygulama Kaldırıldı

YORUMLAR