Yetenekli Hayalet Virüs: Sirefef

Yetenekli Hayalet Virüs: Sirefef

ESET’in son Dünya Tehdit Raporu’nda da yer alan ve hayalet tehditler kullanarak varlığını belli etmeyen yeni bir virüs dikkatleri üzerine çekiyor: Sirefef. Sirefef, şu anda dünyada görülen tehditler arasında beşinci sırada.Kullanıcıların internet üzerinde yaptığı arama sonuçlarını değiştirerek onları farklı sitelere yönlendirebilen Sirefef, sahte tıklamalar yapmaya sebep olabildiği gibi, bulaştığı bilgisayarlar hakkında da hackerlara bilgi aktarabiliyor.

Pek çok karanlık özelliğe sahip olan bu virüsü, her ay dünyadaki en yaygın bilgisayar tehditlerini yayınlayan ESET’in, Eylül ayı Dünya Tehdit Listesi’nde “Win32/Sirefef” adıyla görüyoruz. Bu virüsün tehlike boyutunun anlaşılabilmesi için bulaştığı bilgisayarda kendini saklama amaçlı kullandığı hayalet tekniklere bakmak yeterli olur. Sirefef’in bilgisayarlara bulaşma yolları genellikle korsan yazılımlar ve torrent gibi P2P yazılımlar şeklinde gösteriliyor.

Sirefef bilgisayarınıza bulaştığında;

  • P2P protokolü ile kendi güncellemelerini ve zararlı yazılımları sisteminize yükler.
  • Yüklenen dosyalar, gizli bir klasörde saklanır.
  • Sebep olduğu sahte tıklamalar sonucunda reklam sahibinin haksız kazanç elde etmesine yol açar.
  • Bitcoin* madenciliği yaparak ulaşabildiği Bitcoinleri başka hesaplara aktarır.
  • Bilgisayarınıza ait bilgileri zararlı yazılımı yöneten kişiye gönderir.

*Bitcoin: Pek çok internet sitesi tarafından ödeme aracı olarak kullanılan bir sayısal para birimi.

Sirefef’in bilgisayarınıza bulaşması durumunda sayılan her belirtinin bilgisayarınızda görüleceği söylenemez. Çünkü Sirefef’in yol açacağı zararlar, bulaştığı her bilgisayarda farklı olmakta.
Sirefef, o kadar güçlü bir virüs ki, sisteminize onarılamayacak şekilde zarar verebiliyor. Ayrıca güvenlik bileşenlerinizi de devre dışı bırakabiliyor.

Sirefef’in bilgisayarınıza bulaşmasını önlemek için ne yapmalısınız?

Elbette virüsten korunma programınızın güçlü ve güncel olması gerekir. Bunun yanı sıra web sayfalarındaki linklere tıklarken dikkatli olmasınız. Ayrıca korsan yazılımlardan uzak durmanız ve kullanıcı yetkilerini sınırlayarak güçlü parolalar edinmeniz de Sirefef’in sisteminize bulaşmasını engelleyecektir.

YORUMLAR