YouTube Yeni Özelliklerini Duyurdu

YouTube Yeni Özelliklerini Duyurdu

YouTube, birkaç ay içerisinde devreye girecek olan yeni özellikleri YouTube Creator Blog’unda yayınladı.

YouTube’un yeni araçlarından biri olan “YouTube Creator Studio” içerik üreticilerine kullanıcı analizlerini daha kolay görüntüleyip, değerlendirerek videolarını yönetme imkanı sağlıyor. Yeni özelliklerin arasında ses kütüphanesinin de binlerce ses efektini içerecek şekilde geliştirilmesi yer alıyor. Var olan kütüphanede şimdiye kadar sadece ücretsiz müzikler bulunuyordu.

YouTube, çerçeve hızlarını da geliştirecek ve artık 48-60 fps aralığını da destekleyecek. Yeni gelen bir başka önemli özellik de içerik üreticilerinin izleyicilerden bağış alabilecekleri bir araç olacak. Kullanıcılar sevdikleri kanalları desteklemek için KickStarter, IndieGogo, Patreon ve daha birçok benzer platformları kullanmaktaydılar.

Dünyaca ünlü video sitesinde, kullanıcıların da videolara altyazı gönderebilecekleri bir araç sunulması planlanıyor. Yeni gelen özellikler içerik üreticilere daha yaratıcı içerik üretmeleri konusunda çok faydalı olacak gibi görünüyor.

Bu gelişmeler halihazırda içerik üretenlerin dışında bu alana girmek isteyen kullanıcılar için de çok faydalı olacaktır. Diğer yayın kanallarının, YouTube’un bu girişimlerinden pek hoşnut olacağını söyleyemeyiz. Elbette YouTube da liderliğini kaptırmamak için bu tarz önlemler almış diyebiliriz. Ülkemizde sunulan geniş bağlantı hızlarında yükleme (upload) hızlarının bu seviyede olduğu sürece video yayıncılığı konusunda girişimciler ve işletmelerin önünde teknik altyapı maliyeti gibi bir engel olacak. İnternet sağlayıcılarının bu sorunlar için acilen bir girişimde bulunması büyük önem arz ediyor diye düşünüyorum.

Mark Zuckerberg Hawaii'de 100 Milyon Dolarlık Arsa Satın Aldı

YORUMLAR