YouTube'un Televizyonları Çileden Çıkaran Özelliği Açıklandı

YouTube'un Televizyonları Çileden Çıkaran Özelliği Açıklandı

Bilgisayarların ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte dijital dünyanın gücü her geçen gün artıyor. Bunun en iyi örneklerinden bir tanesi ise Youtube reklamlarının televizyon reklamlarından yüzde 80 daha etkili olduğunu gösteren bir araştırmanın yayınlanması oldu.

The Guardian’da teknoloji makaleleri yazan Matt Brittin, geçtiğimiz hafta katıldığı reklam konulu bir konferansta duyduklarını aktardı. Brittin, konferans sırasında sahneye çıkan Google’ın Avrupa şeflerinden birinin, Avrupa’da Youtube reklamlarının izleyenleri satın almaya yönlendirmede televizyon reklamlarına göre yüzde 80 daha etkili olduğunu söylediğini yazısında belirtmiş.

Google’ın çeşitli analizler yaptırmak için anlaşmalar yaptığı EMEA isimli şirketin genel müdürü Lucien van der Hoeven: "Televizyon dijital çağda da etkisini sürmeye devam ederken, dijital videoların -hesaplayabildiğimize göre- çeşitli kategorilerde Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’da yeterli yatırımı almadığını tespit ettik."

Reklam fiyatlarına dair araştırma da yapan Brittin, verilen reklamların Youtube üzerinde etkili olabilmesi için şirketlerin televizyona göre altı kat daha fazla para harcaması gerektiğini söyledi. Buna rağmen geri dönüşlerin ise çok daha iyi olduğunu ilave etti.

Doğal olarak televizyon sektöründe faaliyet gösterenler bu verilerden çok hoşlanmadı. Sky, ITV, Channel 4 gibi büyük kanallarla çalışan Thinbox isimli bir reklam ajansı adına konuşan kişi: "Televizyon, herhangi başka bir şeye göre marka yaratımında daha etkili ve daha fazla kar getiriyor." dedi.

Tüm bu tartışmalara rağmen uzun süredir süren araştırmalar gösteriyor ki; 16-24 yaş aralığındaki genç kitle artık televizyon izlemiyor. Vakitlerini daha çok internet üzerinden bir şeyler izlemek için harcıyorlar.

YouTube'da 360 Derece Canlı Video Akışı ve 3B Ses Devrimi

Google, YouTube Connect Uygulaması ile Canlı Yayınlara Hazır

YouTube Şu An Bir Çöpçatanlık Sitesi Olabilirdi

YORUMLAR